Spotkanie Młodych we Wrocławiu

  • Napisany przez:

Wszystko zaczęło się w roku 1940, kiedy to 25-letni wówczas brat Roger opuścił kraj swego urodzenia Szwajcarię, by zamieszkać we Francji. Z czasem założył wspólnotę braci w Taize.

Skupia ona braci z różnych wyznań chrześcijańskich, którzy wspólnie się modlą, pracują, żyją. Wspólnota ta, zawsze na przełomie roku organizuje Europejskie Spotkania Młodych w różnych miastach Europy. W tym roku po raz trzeci odbędzie się ono we Wrocławiu. W naszej diecezji świdnickiej, koordynatorem ds. ESM Taize jest ks. Jakub Klimontowski, który jak mówi:

„Do tej pory brałem udział w 6 spotkaniach Taize: w Rzymie, Strasburgu,
Rydze, Bazylei, Walencji, Madrycie. Każde spotkanie jest inne. Oczywiście rys jest ten sam: modlitwy, śpiewy, rozważania. Piękne i zapadające w pamięć są zwłaszcza wieczorne modlitwy pełne śpiewów, ale i ciszy czy medytacji. Natomiast każde miasto ma swój charakter, inni są ludzie, stąd ważne jest to w jaki sposób my, gospodarze otworzymy się na przybywających do Wrocławia. Spotkania te na pewno nauczyły mnie szacunku do innych wyznań chrześcijańskich, doceniłem to, że możemy się wspólnie modlić ponad podziałami, oczywiście zachowując swoją odrębność i świadomość. Modlitwa Taize i spotkania pomogły mi także zrozumieć potrzeby młodych, którzy świetnie się odnajdują w adoracji o takim charakterze”.
W spotkaniach może uczestniczyć młodzież od 17 do 35 roku życia. W wyjątkowych
przypadkach nawet młodsi którzy mają 16 lat. Oczywiście, na spotkania modlitewne
zawsze są zaproszeni gospodarze niezależnie od wieku. Ks. Jakub dodaje:

„Cieszy nas, że młodzi którzy do tej pory wyjeżdżali na spotkania Taize, deklarują chęć pomocy w wolontariacie. Ci którzy do tej pory korzystali z dobroci innych gospodarzy sami teraz chcą pomagać. Jest już spora grupa chętnych na bycie wolontariuszami”.
W spotkaniach modlitewnych może wziąć udział każdy, nawet niezarejestrowany.
Zachęcamy by poczuć ducha jedności w czasie modlitw wspólnoty Taize.

Diecezjalny koordynator Taize we Wrocławiu – ks. Jakub Klimontowski, tel. 513 986 135

Emilka

zdj.- arch. KSM

Nasi partnerzy