Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła?

  • Napisany przez:

Czy 15 sierpnia, w środku tygodnia, w maryjną uroczystość trzeba iść do kościoła? 15 sierpnia Kościół celebruje uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Polscy biskupi w 2014 r. opublikowali listę tak zwanych świąt nakazanych, wskazujących kiedy katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Należy do nich również to maryjne święto.

Wniebowzięcie jest jednym z najstarszych maryjnych świąt, ale paradoksalnie dogmat, który opisuje tę tajemnicę, jest najmłodszy – ogłosił go papież Pius XII dopiero w 1950 r.

W pobożności ludowej to święto zwane jest „Matki Bożej Zielnej”. Zazwyczaj kończyły się już żniwa, przynosiło się do kościoła plony i zioła do poświęcenia, jako wyraz wdzięczności i prośbę o błogosławieństwo. Zioła miały m.in. zastosowanie medyczne, a Maryja jest przecież Uzdrowieniem Chorych.

W Polsce ten dzień jest wolny od pracy – to kolejna okoliczność sprzyjająca nawiedzeniu kościoła. 15 sierpnia obchodzone jest również państwowe święto Wojska Polskiego. Data nie jest przypadkowa: upamiętnia wojnę polsko-bolszewicką z 1920 r., nawiązując szczególnie do Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych bojów w dziejach świata. Wielu upatruje w wygranej polskich wojsk szczególnego wstawiennictwa Matki Bożej, Walecznej Hetmanki.

W wielu sanktuariach i kościołach Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest celebrowane bardzo uroczyście, towarzyszą mu odpusty. Warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma żadnego sanktuarium maryjnego czy kościoła poświęconego Matce Bożej, by korzystając z wolnego dnia, świętować właśnie tam.

źródło – Aleteia.pl

zdj. – wikipedia.pl

Nasi partnerzy