Okiem podróżnika Góry Jastrzębie

Góry Jastrzębie – to pasmo górskie do zwiedzenia którego zachęcam o każdej porze roku. My wybraliśmy się tam zimą. Naszym głównym celem było zdobycie kolejnego szczytu do naszego „Włóczykija”- Jańskiego Wierchu ( 697 m n.p.m ). To wzniesienie w Sudetach Środkowych będące najwyższym szczytem polskiej części Gór Jastrzębich. Kulminacją czeskiej części tego pasma jest Žaltman (739 m n.p.m).

Punktem wyjścia naszej wycieczki jest wieś Okrzeszyn, wioska położona w śródgórskiej dolinie rzeki Szkło.

Okrzeszyn został zbudowany w miejscu, w którym zbiegają się trzy pasma górskie  – Góry Jastrzębie, Góry Kamienne, Góry Stołowe, przy samej granicy z Czechami. Zakątek ten otoczony z trzech stron granicą państwowa nazwany został Workiem Okrzeszyńskim.

Założony prawdopodobnie przez Czechów i na mocy układu z 23.08.1283 r. książę świdnicki Bolko I Surowy otrzymał go od króla Czech Wacława II i wcielił do księstwa. Końcem XIII wieku podarowany Cystersom z Krzeszowa i w ich posiadaniu był aż do 1810 roku do czasu kasaty zakonu.

Przejeźdźmy całą wieś aż do przystanku na końcu wsi i tam w okolicy wiaty i tablicy informacyjnej parkujemy.

Warto zatrzymać się przy tablicy, obejrzeć fotografie i poczytać o historii Okrzeszyna i  o jego atrakcjach przyrodniczych.

Idąc droga –zielonym szlakiem po lewej stronie widzimy ruiny kościoła cmentarnego pw.św. Michała Archanioła z lat 1580-1585.

Kościół renesansowo-barokowy, przebudowany w 1736 r. Służył najpierw jako parafialny, a od 1690 r. jako pogrzebowy. Do 1945 r. sprawowana była a nim liturgia pogrzebowa.  Wokół kościoła pozostałości po cmentarzu z zachowanymi częściowo nagrobkami

Całość obiektu od kilkudziesięciu lat popada w ruinę. Obiekt otoczony murem z zamkniętą na kłódkę bramą. Z tyłu kościoła w murze „przejście”, z którego korzystamy żeby podejść bliżej i przez zakratowane okna zobaczyć wnętrze świątyni

We wsi znajduje się jeszcze jedna czynna świątynia- kościół filialny, barokowy z 1724 roku. Protestantyzm nie przyjął się we wsi będącej we władaniu klasztoru cystersów.

Zielonym szlakiem wchodzimy do lasu i stopniowo, łagodnym wejściem wspinamy się w stronę szczytu. Ciekawostka przyrodniczą występująca na szlaku są skały osadowe w postaci dużych brył zlepieńców i piaskowców.

Podziwiamy tez widoki na miejscowość Petrikovice, które znajdują sie po stronie czeskiej. W miejscu gdzie szlak zielony styka się z żółtym w dole widać kapliczkę i źródełko pod Jańskim Wierchem.

 

W 1910 roku stał w tym miejscu drewniany kościołek. Obecnie w miejscu tym wiata turystyczna i odnowiona kapliczka ze źródełkiem. Wracamy na szlak zielony i dochodzimy do punktu widokowego Krausova Vihlidka z widokiem na czeskie Jastrebi Hory i wiatą turystyczną na odpoczynek.

Stąd już blisko do Jańskiego Wierchu.

Wracamy ta samą drogą i na powrocie dopiero zauważamy coś w rodzaju jaskini w dużym bloku skalnym. Jest to jama o długości kilku metrów.

Wracamy ta samą drogą i na powrocie dopiero zauważamy coś w rodzaju jaskini w dużym bloku skalnym. Jest to jama o  długości kilku metrów.

Nasi partnerzy