Pomagają innym, teraz sami potrzebują pomocy
Nadużycie alkoholu oprócz utraty zdrowia, dramatów rodzinnych, przemocy, ruiny finansowej, przekłada się również na styl wychowania młodego pokolenia. To ogromny problem dotyczący nas wszystkich.
Jest takie miejsce…Oaza Trzeźwości w Goworowie (diecezja świdnicka, powiat kłodzki) to dom dla tych, którzy chcą żyć normalnie. Ośrodek od 16 stycznia 2016 r., prowadzi małżeństwo, Beata i Zbigniew Chrapczyńscy. Pomagają w powrocie do społeczeństwa osobom bezdomnym uzależnionym od alkoholu. Oprócz wewnętrznych mityngów dla mieszkańców Domu Trzeźwości, organizują też otwarte goworowskie spotkania, rozpoczynające się Mszą św., a po niej są wykłady, warsztaty, rozmowy, wspólny posiłek. Obecnie w ośrodku przebywa 5 osób . We wtorek dołączy jeszcze jedna osoba.
Gdy otwieraliśmy Agroturystykę Emaus w styczniu 2013 roku, przyświecała nam myśl, że naszą ofertę będziemy kierować m.in. do trzeźwiejących alkoholików. Sama nazwa jest nieprzypadkowa. W Emaus Jezus zaczynał swoje Nowe Życie i my chcemy, aby osoby po terapii mogły zacząć nowe, trzeźwe życie.To nie była łatwa decyzja. My o tych osobach na początku nic nie wiemy. Nie znamy ich przeszłości, nie oceniamy jej. Dajemy im czystą kartę. Chcemy ich w naszej pracy terapeutycznej dowartościowywać, ponieważ przychodzą do nas z bardzo niskim poczuciem własnej wartości – mówią Chrapczyńscy.
wAkcji: Na czym polega Wasza pomoc? Jak wygląda Wasz „zwykły” dzień?
Beata i Zbigniew Chrapczyńscy: Dajemy im dach nad głową, wyżywienie, bezpieczne miejsce z dala od alkoholu, poczucie ciepła rodzinnego. Pomagamy w podjęciu pracy na terenie Czech. Nasz dzień dzielimy na trzy części: 8 godz. pracy, 8 godz. odpoczynku i 8 godz. dla siebie, w ramach których dbamy o czystość w pokojach, na korytarzu, w łazienkach. Bierzemy udział w mityngach AA, w Goworowskich Spotkaniach Trzeźwościowych. Dziś (sobota 22 lutego), nasze chłopaki są na wycieczce w Międzygórzu z naszymi gośćmi ze Stowarzyszenia Abstynenckiego z Wrocławia.
wAkcji: Emaus to jedyny taki Dom w Polsce. Z jakimi problemami się borykacie?
Jedyny problem to finanse, jakoś sobie radzimy. Musimy dobrze się gospodarować.
wAkcji: Warto pomagać?
Gdy się widzi Boga w drugim człowieku to na pewno warto. Za to dobro, które my otrzymaliśmy od różnych ludzi, chcemy dać coś z siebie. Dobro powraca…
W imieniu organizatorów informujemy, że 24 lutego o godz. 17.00 w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury odbędzie się Spotkanie Ostatkowe, powiązane ze zbiórką publiczną na rzecz Oazy Trzeźwości w Goworowie. Szczegóły na plakacie.
[ngg src=”galleries” ids=”489″ display=”basic_thumbnail”]