Rusz się i daj się zaskoczyć! [FELIETON]

  • Napisany przez:

Od 1 lipca dostępna jest dla pielgrzymów Droga św. Jakuba. Od tego dnia jest także otwarta katedra w Santiago de Compostela. Jednak póki co wszyscy, którzy się wybiorą na pielgrzymkowy szlak muszą być świadomi ograniczeń związanych z nieodwołaną epidemią.

W ostatnich latach camino było bardzo popularne. I co ciekawe na pielgrzymi szlak wybierali się bardzo różni ludzie, kierując się niekiedy bardzo skrajnymi motywami. Ks. Rudolf Hagmann, duszpasterz pielgrzymów w Santiago, zauważył, że spotkał wiele osób, które zaczynały Drogę św. Jakuba jako turyści czy sportowcy, a kończyli jako pielgrzymi.

Droga przebyta na pieszo, czas temu poświęcony, pozostawienie codziennych obowiązków zaowocowało wewnętrznym przeżyciem i zmierzeniem się z pytaniami na które nie było
czasu sobie dotąd poważnie odpowiedzieć. Ks. Hagmann stwierdził, że idąc wolnym krokiem, można odkryć, że wiele spraw w życiu lepiej się rozwija, jeśli się idzie krok po kroku. I choć najprawdopodobniej nie odwiedzimy w tym sezonie Santiago de Compostela, nie pójdziemy nawet w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę to jednak warto uzmysłowić sobie na kanwie pielgrzymowania, czy nawet wędrowania, że jest to wyjątkowy czas, który jest okazją do otwarcia się na Boga, na konfrontację z sobą, z nieobecnymi na co dzień zagadnieniami, na weryfikację a nawet głęboką korektę swego życia.

Niekiedy potrzebujemy czasu, innych zewnętrznych okoliczności wokół, wyciszenia by poczuć zaskoczenie samym sobą, światem, doświadczeniem Boga, wrażliwością na
bliźniego, na prawdę, miłość, dobro. Podczas wakacji, urlopów kiedy planujemy wypoczynek nie bójmy się sytuacji, że nie będzie on wypełniony atrakcjami, naszą aktywnością itp. Może się okazać, że skorzystamy najwięcej z odpoczynku, kiedy zdecydujemy się np.: na proste wędrowanie, na czas dany sobie na wyciszenie i zasłuchanie. Czas i droga, pozostawanie na poziomie troski wyłącznie o to co absolutnie niezbędne daje niesamowite skutki.

Zatem tegoroczne wakacje choć dające mniej możliwości ich zagospodarowania są zarazem szansą by wypróbować najprostszych metod np.: dłuższy spacer, wyprawa na górki szlak, dalsza przejażdżka rowerowa itp. po to, by przekonać się, że przez nie może wydarzyć się w naszym życiu coś co nas pozytywnie zaskoczy.

ks. Krzysztof Ora

zdj. – pixabay

Nasi partnerzy