„Szata Maryi” jako talizman?

  • Napisany przez:

Dnia 16 lipca Kościół obchodzi święto Matki Bożej z góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. To święto patronalne sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz tych, którzy noszą szkaplerz, czyli niezwykłą „szatę Maryi”. Szkaplerz przekazany został nam wszystkim przez Matkę Bożą w XIII w. Pośrednikiem był ówczesny generał zakonu karmelitów św. Szymon Stock.

Tego dnia Kościół przekazuje obietnice, które Maryja dała wraz ze swoją niezwykłą szatą wszystkim, którzy będą się do Niej uciekali. Noszenie szkaplerza i praktykowanie związanej z nim pobożności to jedna z najpopularniejszych form pobożności maryjnej w Kościele. Karmelici szacują, że w Polsce jest przynajmniej pół miliona czcicieli szkaplerza.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Uznawany jest za najbardziej skuteczny znak, który chroni przed atakami diabła i pomaga przejść przez najtrudniejsze sytuacje życiowe. Kto go raz przyjmie, nosi go codziennie do końca życia. Ażeby otrzymać „gwarancję” szczególnej opieki Matki Bożej, wystarczy odmówić raz dziennie modlitwę „Pod Twoją obronę”. Szkaplerz ma wiele form. W pierwszej przypomina wkładany przez głowę fartuch. Jeden płat materiału opada na plecy, a drugi na piersi. To oznacza również łaciński źródłosłów „szkaplerza” – „scapulae” czyli barki, ramiona, plecy. Taką szatę jako element habitu noszą dziś nie tylko karmelici, ale też inne zakony. Szkaplerz to również dwa połączone sznurkiem kawałeczki brązowego sukna noszone w ten sposób, że jeden jest na piersiach, drugi na plecach.

Ostatnio wielką popularnością cieszy się szkaplerz w formie medalika z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej.

Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: Zakon Karmelitów i Zakon Karmelitów Bosych, a także Siostry Karmelitanki Bose i świecki Karmel Terezjański.

Karmelici podkreślają jednak, że szkaplerz nie ma charakteru magicznego „talizmanu”, automatycznie chroniącego przed karą potępienia. Niezbędne jest świadome i poważne traktowanie uczestnictwa w rodzinie szkaplerznej, polegające zwłaszcza na staraniu o naśladowanie postawy Maryi, której noszący szkaplerz powierza się pod opiekę.

Święto Matki Bożej Szkaplerznej dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

źródło – eKai

zdj. – wikipedia.pl

 

 

Nasi partnerzy