10. rocznica wyboru papieża Franciszka

13 marca 2013 r. nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, a świat poznał 266. następcę św. Piotra. Został nim metropolita Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio. Dzisiaj mija 10 lat od wyboru papieża Franciszka.

Po prostu Franciszek

Gdy 13 marca 2013 r. świat usłyszał „Habemus Papam” i nazwisko kardynała, który wybrany papieżem na placu św. Piotra nie rozległa się entuzjastyczna wrzawa. Niewielu wiedziało bowiem, kim jest kard. Jorge Mario Bergoglio. Wszystko stało się jasne, kiedy po raz pojawił się w loggii watykańskiej bazyliki, przywitał się prostym „Dobry wieczór!” i pokłonił się wiernymi, prosząc o modlitwę za papieża emeryta i za siebie samego. Tak poznaliśmy Franciszka. Pierwszego następcę św. Piotra pochodzącego spoza Europy, z Ameryki Południowej, a także pierwszego jezuitę na Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek odwiedził nasz kraj w 2016 roku w czasie Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie. Papież Franciszek również dokonał kanonizacji Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 roku.

Dekada papieża Franciszka

W 10. rocznicę wyboru Ojca Świętego na Stolicę Piotrową Kościół polski modli się w jego intencji m.in. w Świątyni Opatrzności Bożej. Eucharystia, której przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, będzie głównym punktem liturgicznym 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 marca.

Papież Franciszek jest 266. następcą św. Piotra. Urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio. Ojciec Święty jest autorem 3 encyklik oraz 5 adhortacji apostolskich. W pierwszych 10 latach swojego pontyfikatu odbył 40 zagranicznych podróży apostolskich i ponad 30 pielgrzymek duszpasterskich na terenie Włoch. Uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, Krakowie i w Panamie.

Nasi partnerzy