Caritas Dla Ukrainy

14.03

  • – Osiem tirów z pomocą humanitarną wyjechało z naszego punktu socjalnego do takich miejscowości w Ukrainie jak Równe, Charków, Kijów, Lwów, Brzuchowice, Użhorod, Winnica. Oprócz nich wyjechały mniejsze transporty (busy, samochody osobowe), które zabrały ponad 70 palet, a na nich dary takie jak koce, śpiwory, leki, pieluchy dla dzieci, żywność (w tym jedzenie dla dzieci) – mówi Krzysztof Kania, kierownik punktu socjalnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Łącznie punkt przyjął i przekazał już 150 ton darów dla ofiar konfliktu, wydaje też żywność, odzież i środki czystości uchodźcom, którzy zgłaszają się po pomoc. Z początku żywność była przekazywana na krakowski Dworzec Główny. Od niedzieli 6 marca Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi tam punkt informacyjny, w którym wydawane są suchy prowiant, woda, koce, środki higieniczne, a także jedzenie dla dzieci. Więcej o pomocy krakowskiej Caritas w podsumowaniu pierwszych dwóch tygodni akcji.

11.03

  • W prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej restauracji „Perła” każdego dnia przygotowywane są posiłki dla uchodźców oraz służb porządkowych (strażaków, policjantów) i medycznych. Każdego dnia Caritas wydaje uchodźcom kilka tysięcy porcji ciepłej zupy, rozdaje kanapki, słodycze, wodę, koce, łóżka polowe, itp. Z ciepłego posiłku na dworcu PKP w Przemyślu skorzystało już ponad 60 tys. migrantów. Caritas wraz ze swymi wolontariuszami obecna jest także na ul. Lwowskiej w Przemyślu. W uruchomionym punkcie pomocy znajduje się Namiot Nadziei, gdzie nasi wolontariusze służą pomocą w formie ciepłego posiłku, kanapek, słodyczy, wsparcia emocjonalnego, rozlokowywania uchodźców, itp. Pomagamy w transporcie na dworzec kolejowy, udzielamy informacji, pomagamy rozwiązywać drobne problemy (osobista asysta), kierujemy dostawy do magazynów. Podobny punkt znajduje się na przejściu granicznym w Krościenku. Więcej o dotychczasowych działaniach przemyskiej Caritas w specjalnym podsumowaniu.
  • Katowicka Caritas prowadzi magazyny żywności i innych niezbędnych produktów, które wydawane są uchodźcom. Organizacja koordynuje również zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych. – W domach rekolekcyjnych, a także w ośrodkach Caritas przygotowano na chwilę obecną ponad 270 miejsc. Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 100 takich miejsc dla około 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się Urząd Wojewódzki – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

9.03

  • Caritas wysłała już ponad 150 tirów z pomocą dla walczącej Ukrainy. Gdyby ustawić je w kolejce to miałaby ona długość prawie 3 kilometrów. To blisko 5000 palet i 3 mln kg żywności, wody, środków higienicznych, materiałów opatrunkowych i dezynfekcyjnych, chemii gospodarczej, odzieży, obuwia, karimat, śpiworów i baterii.

8.03

  • Ósmego marca, wyjątkowo, do pokoju dla kobiet na dworcu w Przemyślu, wszedł br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, aby wręczyć podopiecznym kwiaty i złożyć życzenia z okazji Dnia Kobiet. Pokój został otwarty kilka dni temu i na co dzień mężczyźni nie mają tu wstępu – to tymczasowa przystań dla kobiet, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Wolontariuszki Caritas i siostry zakonne rozdają im jedzenie, ciepłe koce, materace, herbatę, spędzają razem z nimi czas, przygotowane jest także miejsce zabaw dla dzieci. Pokój powstał w pomieszczeniu Caritas na dworcu.
  • Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wysłała transport humanitarny do Halicza na Ukrainie. Przekazano m. in. odzież, koce, art. spożywcze, wodę, chemię oraz pampersy dla dzieci. Ponadto dwa pojazdy z darami dla mieszkańców Ukrainy wyjechały do Trembowla w obwodzie tarnopolskim oraz w okolice Mościsk w obwodzie lwowskim. Do Lwowa został dostarczony także transport humanitarny z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Leki i żywność przewieziono trzema busami podarowanymi diecezjalnej Caritas przez Fundację PKO.

5.03

  • W Opatowskim Centrum Kultury odbył się koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Wystąpili muzycy zespołu Strauss Ensemble oraz sopranistka Sylwia Gorajek i tenor Łukasz Gaja. W repertuarze znalazły się słynne arie operowe i operetkowe oraz różnorodne aranżacje wiodących polskich kompozytorów. Szczególnie wzruszające było wykonanie pieśni patriotycznych przez pochodzące z Ukrainy uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie. Całkowity dochód ze zbiórki zorganizowanej przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w trakcie koncertu (7 tys. zł), zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom z Ukrainy.

4.03

  • Oprócz zbiórki finansowej na pomoc uchodźcom, Caritas rozpoczyna zbiórkę rzeczową Paczka dla Ukrainy. Gotowe paczki, o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 53x40x30 cm, można dostarczać do placówek Caritas. Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne (dokładna lista do pobrania na stronie caritas.pl/ukraina).
  • Do Hospicjum dla Dzieci Caritas Archidiecezji Warmińskiej dotarły pierwsze chore dzieci z Ukrainy, które zostały ewakuowane razem ze swoimi rodzinami i dotarły do Polski pociągiem medycznym. Ich przyjazd to część większej akcji ewakuacyjnej realizowanej przez hospicja dziecięce w Polsce we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka, przy wsparciu urzędników, służb i instytucji po obu stronach granicy. – Pod naszą opiekę trafiło pięć rodzin. Jechali aż z Charkowa, więc podróż była bardzo długa, trudna i stresująca. W drodze spędzili w sumie ponad trzy doby. Wszyscy są nadal bardzo wystraszeni. Choć pozostali członkowie rodzin odsypiają trudy podróży, mamy nie chcą się dać namówić na sen, czuwają przy swoich chorych dzieciach – mówi s. Luisa Świerczewska, kierownik Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

źródło

https://caritas.pl/

foto:https://pl.freepik.com/

Nasi partnerzy