Nauczyciele dla Kresów

W dniach 20-24 października br. grupa 32 nauczycieli dolnośląskich szkół uczestniczyła w projekcie realizowanym przez Fundację Studio Wschód „Nauczyciele dla Kresów”. Projekt realizowany był na rumuńskiej Bukowinie, w miejscowościach Nowy Soloniec oraz Plesza, które w XIX w. zostały założone przez polskich osadników.

Wolontariuszy działających w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z terenu Gminy Nowa Ruda oraz Powiatu Kłodzkiego reprezentowały Bożena Sołek- Muzyka nauczycielka Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie oraz Natalia Muzyka studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podczas realizacji projektu wolontariusze uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z zakresu historii dawnych ziem Rzeczpospolitej, tematyki kresowej, polonijnej oraz wolontariatu na rzecz wschodu. Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach z Polakami, których przodkowie już w 1834 r., przybyli na te ziemie, w tym także w spotkaniu z p. Gerwazym Longherem prezesem Związku Polaków w Rumunii oraz posłem do Izby Deputowanych (niższej izby parlamentu Rumunii). Wolontariusze uczestniczyli w koncercie Zespołu folklorystycznego Sołonczanka, działającego przy Domu Polskim, pod kierunkiem p. Anny Zielonki prezesa Stowarzyszenia Polaków w Nowym Solońcu.

Dziękując za wspólnie spędzone chwile oraz natchnienie duchem polskości, nauczyciele przekazali na ręce rodaków podarunki przywiezione z ojczyzny. W naszej pamięci na zawsze pozostaną przepiękne krajobrazy rumuńskiej Bukowiny oraz obrazy polskich wsi, w których mieszkańcy przepięknie mówią po polsku, nadal kultywują polskie tradycje oraz szeroko pojętą kulturę.

Natalia Muzyka

 

     

Nasi partnerzy