99 rocznica urodzin Jana Pawła II

  • Napisany przez:

W dniu dzisiejszym, 18 maja 2019 r., przypada 99 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji w różnych miejscach Polski, szczególnie w archidiecezji krakowskiej, z której pochodził, będą odbywały się wydarzenia, wpisujące się w obchody urodzin. Tego dnia rusza również projekt „Dar na stulecie” będący przygotowaniem do 100 urodzin Papieża.

Główną ideą projektu jest wspieranie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Liczy się każdy człowiek i każda wspólnota. Wolontariat, modlitwa, wydarzenia o charakterze społecznym, artystycznym, sportowym, charytatywnym, czy edukacyjnym, to obszary działań na których każdy może przyłączyć się do tego projektu. Organizatorzy przez cały rok będą do tego zachęcać i rejestrować na specjalnej platformie internetowej oraz aplikacji wszystkie uczynki/inicjatywy. Chcą też budować wśród uczestników poczucie wspólnoty i solidarności.

“Projekt będzie służył przypomnieniu nauczania i myśli Papieża. Jego spojrzenie na Kościół, Ojczyznę, rolę kapłaństwa, relacje między państwami i dialog międzyreligijny jest nadal twórcze i aktualne. Dodając do tego znaczenie rodziny, pracy ludzkiej, “chrześcijański feminizm”, filozofię demokracji, czy wolnego rynku – jest to prawdziwa kopalnia złota” – tłumaczy o. Maciej Zięba OP, pomysłodawca projektu.

Wszystkie inicjatywy będą zapisywane przez cały rok na specjalnej platformie internetowej www.darna100.pl, Zostaną one później spisane i złożone jako dar na stulecie urodzin Jana Pawła II, który będzie oddolnym wyrazem wdzięczności społeczeństwa polskiego za jego życie. – Chcemy, by ta ważna rocznica nie ograniczała się – do nieuchronnych – oficjalnych imprez i obchodów, ale „dotarła pod strzechy”, do serc i umysłów wielu Polaków” – mówi o. Maciej Zięba OP. – W 1999 r. rozmawiałem z papieżem razem z abp Tadeuszem Gocłowskim, o upamiętnieniu pontyfikatu przez powołania fundacji wspierającej uczniów. Z tej rozmowy dobrze zapamiętałem papieskie słowa, aby nie stawiać pomników kamiennych, ale próbować tworzyć pomniki serca. Chcemy więc poprzez akcję „Dar na Stulecie” zbudować duchowy pomnik dla Jana Pawła II”.

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Środowisko Ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II” i Instytut Tertio Millennio, ale są oni otwarci na wszelkie grupy i stowarzyszenia. Chęć przystąpienia do projektu zgłosiły już: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Forum Hospicjów Polskich oraz Rodzina Szkół im. Jana Pawła II.

kontakt: tel. 784 495 657 e-mail: dar@tertio.pl.

źródło – eKai

zdj. – Pixabay

 

Nasi partnerzy