Akcja #WspieramBiskupaMarka

  • Napisany przez:

W sobotę 20. sierpnia w mediach społecznościowych ruszyła akcja, która ma na celu wsparcie ordynariusza świdnickiego biskupa Marka Mendyka, Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej. Z inicjatywą wyszedł prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski. Jak sam mówił, prawdy nie zniszczy się artykułem, pogardą, ani hejtem. Prawda jest twórcza, ale sama się nie obroni. W filmiku, który opublikował na platformie Facebook, w imieniu archidiecezji złożył biskupowi życzenia nadziei, wiary i wytrwałości, okazując wsparcie względem pomówienia do jakiego doszło w ostatnim czasie.

Akcja ma swój początek w miejscu, które ma znaczenie symboliczne, ponieważ na Jasnej Górze przed wizerunkiem Chrystusa Króla. Pierwszym nominowanym do przekazania akcji był Jacek Pawlik, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej, który podjął się kontynuacji tego przedsięwzięcia w Głuszycy przy parafii Chrystusa Króla – rodzinnej parafii biskupa Marka Mendyka.

W sprawie pomówienia oraz akcji #WspieramBiskupaMarka rozmowa z prezesem Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej Jackiem Pawlikiem.

Redakcja: Co Pan sądzi o przedsięwzięciu #WspieramBiskupaMarka?

Jacek Pawlik: Ta akcja jest teraz bardzo potrzebna. Jest wyrazem poparcia ze strony katolików świeckich. Zapewniając biskupa o swojej modlitwie, wspieramy działania w walce o prawdę, którą należy rozprzestrzeniać.

R: Dlaczego chciał się Pan zaangażować w tą inicjatywę?

JP: Spora grupa ludzi poddaje się manipulacji mediów laickich, które niestety często rozprzestrzeniają kłamstwa. Jako wierzący, a szczególnie katolicy, powinniśmy czuć się odpowiedzialni za kościół i naszych duszpasterzy. W obecnych czasach istnieją nowe metody uwydatnienia problemów, informacje rozchodzą się znacznie szybciej niż kiedyś. Korzystając z mediów społecznościowych, w głównej mierze z Facebooka, można docierać do większych ilości odbiorców. Uważam, że powinniśmy angażować się w szerzenie prawdy na różne sposoby, jeśli mamy takie możliwości.

R: Skąd taki wybór nominowanych dalej osób?

JP: Janusz Leśniak to prezes Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej, a Urszula Furtak jest prezesem Akcji Katolickiej w Polsce. Ludzie odpowiedzialni za Akcję Katolicką to często osoby powyżej 40-go roku życia. Nie wszyscy są obecni w mediach społecznościowych lub nie do końca potrafią się w nich płynnie poruszać. Staramy się trafiać do osób, które jakoś funkcjonują w Internecie, do członków rodziny osób zaangażowanych w działanie Akcji Katolickiej w poszczególnych diecezjach. Aby wziąć udział w tym projekcie nie trzeba być nominowanym, nie trzeba czekać na imienne zaproszenia. Zachęcamy do udostępniania akcji, dołączania hasztagów i nominowania kolejnych osób każdego chętnego do włączenia się w tą inicjatywę. Namawiam także do przyłączenia się do tego projektu Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

R: Czy ma Pan jakieś słowo zachęty dla nominowanych, ale także dla osób, które chciałyby wesprzeć akcję?

JP: My, jako katolicy, a wyjątkowo młodzi katolicy, musimy czuć się odpowiedzialni za nasz Kościół i nie możemy ulegać manipulacji mediów laickich. Musimy walczyć o prawdę.

R: Dziękuję za rozmowę.

W. J.

Nasi partnerzy