Aplikacja Adoptuj Życie. Modlitwa za nienarodzone dzieci

Jesteśmy świadkami starcia cywilizacji w temacie obrony życia. Coraz większe podziały wokół tego tematu generują coraz gorętsze emocje. Silnym orężem w walce o nienarodzonych jest konkretna modlitwa za pomocą aplikacji „Adoptuj Życie”.
Niedawno obchodziliśmy Święta Zmartwychwstania Jezusa, czyli odrodzenie się życia. Warto podjąć na nowo temat nasilonych podczas przełomu jesieni i zimy 2020 r. Strajków Kobiet, orzeczenia Trybunału i ciągłej walki o życie, która toczy się dookoła nas. Wraz z końcem października Trybunał Konstytucyjny orzekł naruszenie praw konstytucyjnych przez ustawę pozwalającą na usunięcie dziecka z prawdopodobieństwem ciężkiego upośledzenia lub nieodwracalnej choroby. Wywołało to fale protestów w całej Polsce, w akcjach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet uczestniczyło wielu ludzi, szczególnie dużo młodzieży.
Znakiem rozpoznawczym protestujących były czerwone błyskawice. W wywiadzie dla Newsweeka, twórczyni symbolu – Ola Jesionowska tłumaczyła, że: „Znak mówi: uważaj, ostrzegamy. Nie zgadzamy się na odbieranie kobietom ich podstawowych praw”. Wiele osób pamięta jednak, że logo to czerpie z symboliki, która w minionych czasach była używana przez zbrodnicze systemy polityczne. Co jednak uważane jest współcześnie za podstawowe prawo kobiety? Czy pozwolenie na zabicie dziecka we własnym łonie także zalicza się do tych praw?
Podczas nauki zdalnej młodzież miała ustawione ikonki strajku. To także spowodowało poruszenie wśród polskiej społeczności. Dyrektor łódzkiego liceum został zawieszony w czynnościach służbowych, gdyż wprowadził regulamin zakazujący używania symboli odnoszących się do działań politycznych w awatarach na platformie Teams. Każdy ma prawo do przedstawienia swojego zdania jednakże szkoła powinna pozostać miejscem apolitycznym – tak argumentował dyrektor. Czy młodzież ma świadomość o co walczy?
Choroba lub upośledzenie dziecka to rzecz ciężka i bolesna dla rodziców. Opieka wymaga sporo pieniędzy, czasu i bezgranicznej miłości, aczkolwiek każdy uśmiech ze strony takiej osoby jest o wiele droższy. Nie jest to niczyją winą, wobec tego takie dziecko nie powinno być traktowane jako gorsze. Niewinne i bezbronne w łonie matki powinno czuć się bezpiecznie i być otoczone szczególną opieką, a nie skazywane na śmierć ze względu na jego defekty. Jeżeli obecnie są ludzie, którzy walczą o prawa dla kobiet, czyniąc krzywdę najsłabszym, to co będzie później? Piękne słowa na ten temat powiedziała bł. Matka Teresa z Kalkuty: „Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?”
W jednej ze swoich encyklik papież Jan Paweł II pisał „życie zawsze jest dobrem”. Skoro Bóg, który je nam ofiaruje, jest miłością, to jakże ten dar od niego mógłby być złem? Tylko On ma prawo do władania nad istnieniem, nad życiem i śmiercią. Na świecie są jeszcze ludzie, którzy uważają podobnie i los człowieczy jest dla nich istotny już od samego poczęcia. Dlatego warto opowiedzieć o aplikacji Fundacji Małych Stópek „Adoptuj Życie”. Jest to interaktywna aplikacja dla osób, które chciałyby podjąć się „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego” i trwać przez 9 miesięcy w modlitwie. Służy ona między innymi do edukacji na temat procesu rozwoju dziecka poczętego, wspieraniu i wytrwaniu w modlitwie, a także kształtowaniu wrażliwości u obrońców życia i promowaniu postawy prolife. 40 tygodni rozwoju prenatalnego dziecka przedstawione jest za pomocą grafik, dostępne są także oryginalne zdjęcia USG i echo serca z kolejnych etapów rozwoju.
Z całą pewnością jest to emocjonalne przeżywanie procesu, dużą rolę odgrywają także myśli dziecka w formie krótkich komunikatów na każdy dzień. Inspiracją do stworzenia aplikacji była Encyklika papieża Jana Pawła II „Evangelium vitae”. „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!” – napisał św. Jan Paweł II. Walka o życie toczy się cały czas.
Weronika Jarosz