Barbórka w regionie

  • Napisany przez:

Uroczystości górnicze to już wieloletnia tradycja w Wałbrzychu, gdzie do udziału zaproszenie przyjęli przedstawiciele miast partnerskich. Ale pamięć o górniczym trudzie kultywowana jest również w innych miastach.

W tym roku na zaproszenie prezydenta miasta Wałbrzych odwiedziły delegacje z Jastarni, Pszczyny, Freiberga, Borysławia oraz Tkibuli. Podczas obchodów Barbórki zaproszeni goście mieli okazję poznać wałbrzyskie tradycje górnicze – uczestniczyli w paradzie, uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, a także w Mszy św., której w parafii Aniołów Stróżów przewodniczył bp Ignacy Dec. On także wieczorem w par. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej poświęcił tablicę upamiętniającą górników tragicznie zmarłych w wypadkach. 

Paradę wzbogaciła delegacja z górniczego Freiberga, którą oprócz oficjeli reprezentowali członkowie historycznego Towarzystwa Górniczo-Hutniczego oraz królowa srebrnego miasta. Wzruszającym momentem było przemówienie mera Borysławia Igora Jaworskiego, który podziękował wałbrzyszanom i władzom miasta za tak ogromne wsparcie i pomoc okazaną w tym trudnym dla Ukrainy czasie.

Świętowano także w Nowej Rudzie-Słupcu, gdzie Eucharystii w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przewodniczył bp Adam Bałabuch. Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Trudu Górniczego, skąd w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych uczestnicy pod figurkę św. Barbary, gdzie złożono kwiaty. 

Nasi partnerzy