Bp Mendyk. Ojczyzna potrzebuje ludzi świętych

  • Napisany przez:
Ojczyzna potrzebuje ludzi świętych – wiernych swojemu powołaniu, wiernych codziennym zadaniom. Tylko tacy są zdolni przemieniać świat. Jeśli nie damy Ewangelii, nie damy Chrystusowych zasad miłości Boga i bliźniego, jeśli nie wyrwiemy człowieka z tego wymiaru tylko ziemskiego i nie wskażemy na nadprzyrodzoność, to nie spełnimy naszego zadania, to jesteśmy nieprzydatni w dzisiejszych czasach – mówił bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy św. w bazylice pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.
W homilii biskup wskazał na symbiozę między wartościami patriotycznymi a wartościami chrześcijańskimi: “Zanik jednych wpływa negatywnie na drugie. Oznacza to, że lekceważenie wartości patriotycznych stymuluje negatywny stosunek do wartości chrześcijańskich – i odwrotnie. Zastanawiamy się: dlaczego rzecznikom „wyzwolonego świata” tak bardzo zależy też, aby Kościół przestał być sobą i najlepiej byłoby gdyby zszedł do katakumb. Brak Boga prowadzi do upadku człowieka i człowieczeństwa. Jeśli ktoś tego nie uznaje – to niech uszanuje religijną wolność tych, dla których te dwa wymiary polskiej rzeczywistości są ważne – najważniejsze”.

– Dobra i zdrowa formacja musi obejmować całego człowieka z tym co on czuje, co myśli, w co wierzy. Są wartości, od których nie można odejść. Polak musi umieć nie tylko pisać i mówić po polsku; Polak musi to robić także kulturalnie. Naród musi się w kulturze kąpać, bo jeśli tego nie rozwiniemy, to nie będziemy umieli ani kochać drugiego człowieka, ani własnych dzieci, ani Ojczyzny, ani Kościoła i Pana Boga – mówił ordynariusz świdnicki.

Wcześniej ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze świdnickiej.

źródło – ekai świdnicka

Nasi partnerzy