Cała piękna jesteś o Maryjo…

  • Napisany przez:

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to święto patronalne Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. W tym dniu do klasztoru na wałbrzyskim Sobięcinie przybyli ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Wrocławia.

W ten sposób stowarzyszenie kawaleryjskie wypełnia przedwojenną tradycję 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich odwiedzin klasztoru Niepokalanek, gdzie króluje Pani Jazłowiecka. Tradycję rozpoczął ułan Władysław Nowacki, jeden z obrońców klasztoru w bitwie pod Jazłowcem z 1919 r. Ślubował, że jeśli przeżyje bitwę to po wojnie przyjedzie by pokłonić się Pani Jazłowieckiej…

W tym dniu w klasztorze na Sobięcinie, odprawiona została uroczysta Msza św., koncelebrowana przez ks. infułata Józefa Strugarka oraz ks. Jana Olendra, kapelana Sióstr, uświetniona przez śpiew chóru Salve Regina ze Szczawna ,-Zdroju. Specjalnie na tę uroczystość przybyła Matka przełożona Zgromadzenia, siostra Wawrzyna Chwedoruk z Warszawy. W Eucharystii uczestniczył również Prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.
Tematem homilii wygłoszonej przez ks. infułata był dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
„Cała piękna jesteś o Maryjo, bo zmaza grzechu Ciebie nie dotknęła. Jakaż to wspaniała prawda, ileż to nadziei dla nas, ile piękna w tym dogmacie, który wykluwał się prawie 2000 lat” – głosił ks. Józef Strugarek i kontynuował:
„Jakież względy miałaś Maryjo u Boga, że On, odwieczny Bóg, swój plan wyrwania człowieka z mocy złego ducha, poddał dyskusji Twojej. Maryja zgodziła się zostać Matką Jezusa Chrystusa. Oto początek naszego Zbawienia. W momencie zwiastowania ludzie, aniołowie dowiedzieli się , że z grzesznej Ziemi wyrasta piękny kwiat, którego nie dotknął żaden grzech. Jakże do Niej się nie uciekać, kiedy Ona jest strażniczką naszej wiary. Ona u Boga może bardzo wiele. Jak wschodzące słońce na horyzoncie naszego życia, Maryja zabłysła na horyzoncie ludzkości”.

Msza św. zakończyła się wspólnym zaśpiewaniem „Życzymy, życzymy…” skierowanym do wszystkich sióstr Zgromadzenia.
Po Eucharystii odbyła się część artystyczna, którą przygotowały
uczennice Liceum prowadzonego przez Niepokalanki.

Inka Zembrzuska

[ngg src=”galleries” ids=”478″ display=”basic_thumbnail”]

Nasi partnerzy