Dzień Sybiraka. Pamiętamy…

  • Napisany przez:

17 września to data szczególna w historii Polski. W 1939 roku, tego dnia, Sowieci wbili Polakom nóż w plecy. Zaatakowali nas w chwili, gry próbowaliśmy stawić opór Niemcom.

Przez lata sowieckiej dominacji w czasach powojennych, pamięć o ich cierpieniach, wywózkach, o życiu w łagrach, była zakazana albo ściśle ograniczana. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę suwerenności możliwe było upamiętnienie polskich ofiar i męczeństwa doznanego z rąk funkcjonariuszy państwa sowieckiego.

Data 17 września stała się symbolem krzywd doznanych z rąk wschodniego sąsiada – w tym cierpień zesłańców. Dlatego właśnie w tym dniu już od 1991 roku obchodzono Dzień Sybiraka, który w 2004 r. został przemianowany na Światowy Dzień Sybiraka, a od 2013 r. jest w Polsce świętem państwowym.

W tym dniu wspominamy wszystkich, którzy przez stulecia byli zsyłani na tą katorgę na nieludzkiej ziemi. Pamięć o przeszłości jest mądrością narodu, dzięki niej możliwe jest pielęgnowanie tradycji. Przez ostatnie dwa stulecia słowo Syberia miało dla Polaków szczególny wydźwięk.

Tragiczny los pokoleń Polaków spowodował, że nazwano ją ziemią przeklętą, krainą gdzie
nie ma nadziei. Kojarzyła się zawsze z poniewierką, cierpieniem, tragedią, czy nieludzką ziemią, ale nie tylko. Okazało się, że właśnie na Syberii dochodziło do wewnętrznych przewartościowań, pozytywnych przemian czy wyboru własnej drogi.

xJK

zdj. – red.

Nasi partnerzy