Fatima. Orędzie wciąż aktualne!

  • Napisany przez:

13 maja 1917 roku, Matka Boska objawiła się trojgu portugalskim pastuszkom w Dolinie Potoku Cova da Iria po raz pierwszy, a 13 października po raz szósty, ostatni. Podczas objawień Matka Boża wzywała do pokuty, nawrócenia i modlitwy w sposób szczególny prosząc o odmawianie różańca.

Po świecie Maryjnych Objawień oprowadza nas Ojciec Zdzisław Świniarski SSCC, kustosz Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy Zdrój. Zachęcamy do przeczytania IV części wywiadu.

wakcji24.pl: Papież Jan Paweł II wiedział, że od nieudanej próby zamachu na życie ocaliła go Pani Fatimska. Więcej, wiedział, że żyje po to, by wypełnić Jej żądanie. Czy to mu się udało? 

Ojciec Zdzisław Świniarski SSCC: Wielu jest ludzi na świecie, którzy pamiętają dzień nieudanej próby zamachu na życie Jana Pawła II na placu św. Piotra. W uszach mamy huk strzałów wycelowanych w Papieża, który był powtarzany wielokrotnie w różnych programach telewizyjnych, widzimy karetkę pędzącą przez zatłoczone miasto, która cudownie szybko przyjeżdża do szpitala z gotową salą operacyjną na przyjęcie innego pacjenta. I długi powrót do zdrowia Jana Pawła II zagrożonego poważną infekcją. Wierzący mówili o cudzie dokonanym za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej z powodu daty 13 maja zbieżnej z pierwszym objawieniem Maryi w Fatimie. Potwierdzeniem tego były słowa samego papieża: Byłaś mi Matką zawsze, a w sposób szczególny 13 maja 1981 r., kiedy czułem przy sobie Twoją opiekuńczą obecność… We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem – i stale będę to powtarzał – szczególną matczyną opiekę Maryi. 

Możemy zatem postawić pytanie: jaki jest sens tego zamachu? Dziś po 39 latach od tego dnia i z perspektywy wielu wydarzeń z pontyfikatu Jana Pawła II, czas podjąć próbę interpretacji tamtych zdarzeń, ale z Bożej perspektywy, pytając jednocześnie odważnie o udział w tym Matki Bożej. Tu zdecydowanie trzeba powiedzieć: Papież ocalał, bo miał do spełnienia niezwykłe zadanie w dziejach Rosji, Europy, świata, które mu zleciała Opatrzność Boża … 

W planach Bożej Opatrzności nie ma przypadków – powtarza często po 1981 r. Ojciec Święty. Dla Papieża czas rekonwalescencji, był czasem refleksji i odkrywania prawdy: Zobaczyłem w tym wezwanie i kto wie, przypomnienie orędzia, które stąd [z Fatimy] wyszło. 

Dzień 13 miesiąca – w historii ostatnich lat ma wielkie znaczenie ze względu na Objawienia Fatimskie, ale nie tylko. Chyba nie jest dziełem przypadku, że 13 października 1884 r. św. Michał został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego przez papieża Leona XIII., który po odprawieniu Mszy świętej w prywatnej kaplicy doznał szczególnej wizji i ułożył modlitwę do św. Michała Archanioła, którą dziś znów coraz częściej odmawiamy w kościołach na zakończenie Mszy św.

Bóg zaplanował, że – w odpowiedzi na działania mocy ciemności, które w XX w. miały zrodzić komunizm, rozpętać dwie wojny światowe, zagrozić światu widmem nuklearnej zagłady – da nam skuteczną pomoc:  

Aby temu zapobiec, przybędę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty. Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła, dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć. Różne narody zginą. Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci i przez pewien czas zapanuje pokój na świecie

– są to słowa kluczowe z Objawień Fatimskich z dnia 13 lipca 1917 roku, bez których trudno zrozumieć sens posłannictwa Maryi. Wizja piekła jest w tym wszystkim kluczowa. Maryja przychodzi aby przestrzec swoje dzieci przed piekłem i jak najwięcej ich uratować przed wiecznym potępieniem. Dlatego prosi o codzienne odmawianie Różańca świętego i modlitwę: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba, a szczególnie te, które najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia. 

Bóg jest Panem wszystkich czasów i miejsc, ale nie działa sam. Chrześcijaństwo jest religią współdziałania Boga z człowiekiem – uczy św. Jan Paweł II. Tak było i w przypadku Fatimy. Pan Bóg przygotowywał bezbronnych ludzi do zrealizowania swoich planów w postaci 7 letniej Hiacynt, 9 letniego Franciszka i 10 letniej Łucji również do nich dołączył między innymi Karola Wojtyłę, którego przygotowywał przez posługę Stefana Kard. Wyszyńskiego. 

Papież z dalekiego kraju ma przyczynić się do rozpadu komunizmu. O tym nikt nie pomyślał, że wszystko to zawiera się w orędziu fatimskim. Nie sądzę, by był ktoś na świecie, kto by pomyślał, że to się rozpoczęło w 1946 r. w kraju komunistycznego terroru, w momencie maryjnego zawierzenia, które ocaliło wolność Kościoła nad Wisłą. Tego właśnie roku polscy biskupi za przykładem Portugalii zawierzyli swą Ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi… Jednak dzień 8 września 1946 r. pozostał w cieniu polskiej świadomości odnowienia Ślubów Kazimierzowskich, w cieniu uroczystości milenijnych i ogłoszonego staraniem polskich biskupów tytułu Matki Kościoła. Wielu wydawało się, że „polska droga” to droga związana z tamtymi historycznymi wydarzeniami. Gdy Jan Paweł II zamierzał spełnić wielki sen Prymasa Wyszyńskiego: zawierzyć kolegialnie świat Maryi jako Matce Kościoła, przez myśl mu nie przeszło, że ma dokonać bardzo podobnego aktu, ale istotowo zupełnie odmiennego: ma spełnić żądanie Matki Bożej i zawierzyć świat Jej Niepokalanemu Sercu. Czyli… powrócić do wydarzenia związanego z Jasną Górą z  1946 r. 

Na 7 czerwca 1981 r. Ojciec Święty zaplanował wielką uroczystość zawierzenia. Ale na jego drodze szatan postawił zamachowca… Wiedział, że nowy Papież pokrzyżuje jego szatańskie zamiary. Postanowił udaremnić plany Boże – zabić Jana Pawła II. Jednak próba udaremnienia zamiarów Bożych ściągnęła na niego definitywną porażkę, Papież dostał do ręki szczególny drogowskaz, któremu na imię Fatima i nieomylny cel wyznaczony przez Bożą Opatrzność.  

Podsumowując te wydarzenia, o który by można powiedzieć jeszcze bardzo wiele, trzeba stwierdzić, że zło wybiera na swe działanie zły czas. Ali Agca pociąga za spust pistoletu w tej samej godzinie i minucie, co pierwsze objawienie się Matki Bożej w Fatimie. Szatan sprowokował niebo do powtórzenia tego, co stało się 13 maja 1917 r., gdy Matka Najświętsza powtarza swoje Nie bójcie się. To były Jej pierwsze słowa wypowiedziane do małych wizjonerów z Fatimy, a teraz stały się treścią przesłania zawartego w zamachu na Jan Paweł II, który podobnymi słowami rozpoczął swój pontyfikat: nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi.  

Gdy Jan Paweł II dowiaduje się o zbieżności daty, godziny i minuty zamachu i pierwszego objawienia fatimskiego i poznaje wszystkie dokumenty fatimskie, już wie, że za przyczyną Matki Bożej życie zostało mi na nowo darowane. Ale również jest pewny: Zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny, ocalenia od ateizmu, jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy.  

Jan Paweł II zostaje przyprowadzony na piotrowy tron by przybliżyć światu orędzie Bożego Miłosierdzia, a w dniu 13 maja 1981 roku zostaje mu wskazane nowe zadanie skierować oczy całego świata na Fatimę. Jedno i drugie zadanie starał się wypełnić jak najlepiej, a niebo potwierdziło to szczególnym dniem jego odejścia do Domu Ojca – I sobota miesiąca, tak ważna w przesłaniu fatimskim i wigilia święta Bożego Miłosierdzia.  

Jednak przesłanie fatimskie nie było skierowane tylko do Jana Pawła II, jest ono po prosty szersze, dlatego przypomniał nam Benedykt XVI: Łudzi się ten, kto sądzi, że prorocka misja Fatimy się zakończyła – ono nadal trwa i odnosi się do każdego z nas.  

Dlatego serdecznie zapraszam na Nabożeństwa Fatimskie do Sanktuarium M. B. Fatimskiej w Polanicy Zdroju każdego 13 dnia miesiąca od maja do października i na I soboty miesiąca – początek zawsze o godzinie 20.00. 

Zdzisław Świniarski SSCC (Sercanin Biały)

www.sanktuarium-fatimskie.pl  

Nasi partnerzy