Fatima. Orędzie wciąż aktualne! [WYWIAD]

  • Napisany przez:

13 maja 1917 roku, Matka Boska objawiła się trojgu portugalskim pastuszkom w Dolinie Potoku Cova da Iria po raz pierwszy, a 13 października po raz szósty, ostatni. Podczas objawień Matka Boża wzywała do pokuty, nawrócenia i modlitwy w sposób szczególny prosząc o odmawianie różańca.

Po świecie Maryjnych Objawień oprowadza nas Ojciec Zdzisław Świniarski SSCC, kustosz Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy Zdrój. Zachęcamy do przeczytania II części wywiadu.

wakcji24.pl: Czy Fatima jest dziś aktualna? Co miał na myśli papież Benedykt XVI, gdy w 2010 roku mówił o aktualności objawień fatimskich?

Ojciec Zdzisław Świniarski SSCC: Co miał na myśli papież Benedykt XVI, tego nie odgadniemy, ale z pewnością wyraził opinię, że faktycznie nie wsłuchaliśmy się w pełni w głos z Fatimy i wiele próśb nie zostało spełnione – najlepszy przykład pierwsze soboty miesiąca, nawrócenie czyli ponowne zaproszenie do naszego codziennego życia Pana Boga itd. Uważam, że Papież Benedykt XVI, jako były prefekt Kongregacji miał dobre rozeznanie w Objawieniach Fatimskich, szczególnie przygotowując komentarz do tzw. Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej musiał je zgłębić i bardzo dobrze wiedział co mówi. Osobiście jestem przekonany, że w przypadku tych Objawień trzeba zgłębić ich „ducha”, a do tego nie wystarczy przeczytanie ich treści, nawet szczegółowe. Tu warto przytoczyć to stwierdzenie papieża Benedykta XVI:

Łudzi się ten, kto sądzi, że prorocka misja Fatimy się zakończyła. Tutaj odżywa plan Boga, który zadaje ludzkości od zarania jej dziejów pytanie: «Gdzie jest brat twój, Abel? (…) Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi!» (Rdz 4, 9). Człowiek potrafił zapoczątkować cykl śmierci i terroru, ale nie jest w stanie go przerwać… W Piśmie Świętym Bóg często jest opisywany jako Ten, który poszukuje sprawiedliwych, by ocalić miasto ludzkie, i to samo czyni tutaj, w Fatimie, kiedy Matka Boża pyta: «Czy chcecie ofiarować się Bogu i znosić wszelkie cierpienia, jakie zechce na was zesłać, w akcie wynagrodzenia za grzechy, które Go obrażają, i jako przebłaganie za nawrócenie grzeszników?

To są bardzo ważne i „głębokie” słowa, tym bardziej – warto tu dodać – że Kardynał Ratzinger jako prefekt badał jeszcze inne Objawienia, o których mówi się mało w Kościele. Chodzi o Objawienia w Akita, o których sam powiedział, że są przedłużeniem Fatimy. Szczególnie objawienia z 13 października 1973 roku (czy to tylko zbieżność dat, czy coś głębszego?) jest przejmujące:

Powiedziałam ci już, że jeżeli ludzie nie zaczną pokutować i nie poprawią się, Ojciec ześle na ludzkość straszliwą karę. Będzie to kara większa niż potop, nieporównywalna z niczym, co widział świat. Ogień spadnie z nieba i unicestwi większą część ludzkości, dobrych na równi ze złymi, nie oszczędzając ani kapłanów, ani wiernych. Ci, co ocaleją, będą czuć się tak samotni, że będą zazdrościć umarłym. Jedyną bronią, jaka wam pozostanie, to Różaniec i Znak pozostawiony przez Mego Syna. Codziennie odmawiajcie różańcowe modlitwy.

 I tu też Maryja prosiła o odmawianie Różańca:

Na Różańcu módlcie się za papieża, biskupów i kapłanów. Działanie szatana przeniknie nawet Kościół, do tego stopnia, że będzie można zobaczyć kardynałów sprzeciwiających się innym kardynałom i biskupów występujących przeciwko innym biskupom. Kapłani, którzy Mnie czczą, będą wyszydzani i prześladowani przez swych współbraci… świątynie i ołtarze będą plądrowane; Kościół będzie pełen tych, którzy pójdą na kompromis, a szatan będzie kusił wielu kapłanów i osoby konsekrowane, by opuścili służbę Panu.

Myślę, że ta dogłębna znajomość Objawień Fatimskich połączona z Akitą mogła nawet mieć wpływ na decyzję papieża Benedykta XVI, aby „oddać się całkowicie” modlitwie za Kościół, bo to nieraz największy dar jaki możemy Kościołowi ofiarować. Bo nie możemy zapomnieć o wezwaniu Pana Jezusa z ostatnich godzin Jego ziemskiego życia, które skierował do wybranych Apostołów w Getsemani: „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe» (Mt 26, 41). Wiemy, że pośród tych Apostołów był Piotr, który chciał nawet oddać życie za Jezusa i znamy Jego potrójne się zaparcie Mistrza – to jest wielka przestroga dla każdego chrześcijanina, a jednocześnie wezwanie do czujności i modlitwy w jego życiu – Fatima o tym przypomina i wskazuje nam na szczególny rodzaj modlitwy – Różaniec – odmawiajcie codziennie Różaniec, to wezwanie jest powtarzane przez Maryję podczas każdego Objawienia.

o. Zdzisław Świniarski SSCC (Sercanin Biały)

zdj. – fatima.pl

Nasi partnerzy