Franciszek wznawia środowe audiencje
Franciszek rozpoczął od katechez związanych z Rokiem Wiary zaproponowanym jeszcze przez Benedykta XVI, zatrzymując się na omówieniu Credo, czyli Wierzę w Boga. Przeznaczył na to 25 spotkań. Pozostałe 12 cykli katechez to następujące tematy: sakramenty (9), dary Ducha Świętego (7), Kościół (15), rodzina (36), miłosierdzie, z okazji roku jubileuszowego (49), nadzieja chrześcijańska (38), Msza Święta (15), chrzest (6), bierzmowanie (3), przykazania (17), modlitwa Ojcze nasz (16) oraz Dzieje Apostolskie (dotąd cztery).
Audiencja ogólna stanowi również dla Papieża okazję do kierowania apeli. W ciągu sześciu lat pontyfikatu było ich około 120. Franciszek poprzez nie zwraca się do całej ludzkości. Wiele z nich dotyczyło pokoju w różnych częściach świata ogarniętych wojną i przemocą. Sporo odnosiło się również do chrześcijan dotkniętych prześladowaniami, dyskryminacją oraz różnymi trudnościami. Apele kierowane były w związku z katastrofami naturalnymi, epidemiami oraz wypadkami. Dotyczyły także emigrantów, szczególnie gdy rozgrywały się różne tragedie na morzu oraz biednych, pozbawionych pracy, czy też ludzi cierpiących z powodu degradacji środowiska.
Wiele miejsca Franciszek poświęca również szacunkowi dla życia. Szczególny apel w ubiegłym roku dotyczył dramatycznych okoliczności życia i śmierci Vincenta Lamberta i Alfiego Evansa, których Franciszek wymienił po imieniu. Był to, jak dotychczas, wyjątek w historii papieskich wystąpień na ten temat. Warto odnotować także spotkanie z s. Marią Concettą Esu, 85-letnią misjonarką i położną w Afryce, która asystowała przy narodzinach tysięcy dzieci. Papież osobiście chciał ją przedstawić podczas audiencji generalnej, kierując swoje podziękowanie w imieniu całego Kościoła oraz wyrażając swoje uznanie dla wszystkich misjonarzy i misjonarek, którzy we wszystkich częściach świata oddają swoje życie, nie czyniąc rozgłosu.
źródło – Krzysztof Ołdakowski SJ
Vatican News