Gotów! Krajowy Zjazd Zarządów KSM w Wałbrzychu

  • Napisany przez:

Uroczystą Eucharystią rozpoczęły się sobotnie, Ogólnopolskie Obrady Zarządów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Przypomnijmy, że w dniach 27 – 29 września w Wałbrzychu, ma miejsce Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych i Zebranie Krajowej Rady KSM, która jest najwyższym organem Stowarzyszenia.

Mszę św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Szczawnie Zdroju, celebrował Ordynariusz diecezji świdnickiej JE biskup Ignacy Dec, przy asyście Generalnego Asystenta KSM – ks. Andrzeja Lubowickiego oraz Asystenta Diecezjalnego – ks. Jakuba Klimontowskiego.

Kościół jest dla wszystkich

Podczas homilii biskup Ignacy Dec zwrócił uwagę młodzieży na postać św. Wacława, króla Czech, który w wieku 18 lat, został królem i już wtedy rozpoznawany był jako wierny świadek Chrystusa.

„…stał się królem wszystkich, biednych i bogatych. Głodnych nakarmił, podróżnych przyjmował, stawał w obronie biednych, miłował wszystkich.” – mówił biskup.

„świętość jest wartością dla wszystkich; wypełniając swoje powołanie, szykujemy sobie drogę do świętości. W życiu kierujcie się prawym i  czystym sumieniem. Najważniejsze to podobać się Bogu, a nie ludziom” – kontynuował ordynariusz diecezji świdnickiej.

Pasterz diecezji mówił, że Kościół jest dla wszystkich. Kościół jest domem. W Kościele każdy powinien czuć się jak w rodzinie i działać w mocy Bożego Ducha, aby tym samym być świadkiem Chrystusa. Biskup tłumaczył młodzieży, że moc Ducha św. jest w każdym z nich. Przede wszystkim podczas czytania Pisma św. i Eucharystii, ale także w codzienności, aby nie ulegali modom, poprawności politycznej, żeby żyli tak jak naucza Bóg.

Świętość zdobywamy na drodze wysłanej cierpieniem i radościami

Biskup Ignacy Dec zaznaczył, że cierpienia i stresu nie brakuje w naszym życiu. Wskazał  młodzieży drogę, aby w takich sytuacjach zawsze szli pod krzyż Chrystusa, gdzie „dźwiganie” ich własnych krzyży staje się niewspółmiernie lżejsze. Gdzie zatem szukać radości?

„Radość jest córką Prawdy, Dobra i Piękna. Radość rodzi się z czystego serca!” – wskazywał drogę biskup Dec, kontynuując:

„radość rodzi się z doświadczenia Boga, doświadczenia miłości, miłosierdzia i przeświadczenia, że Pan Bóg nas kocha – jeżeli to wiemy, to rodzi w nas radość”.

Na zakończenie Eucharystii, młodzież zaśpiewała hymn Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz odmówiła modlitwę ekspiacyjną.

Obrady KSM rozpoczął Generalny Asystent ks. Andrzej Lubowicki wspólną modlitwą – Koronką do Miłosierdzia Bożego. Jako pierwszy głos zabrał Ojciec Stanisław Jaromi, franciszkanin, który wygłosił odczyt: ” Współczesna ochrona przyrody i środowiska w perspektywie franciszkańskiej”, nawiązując do zielonej encykliki Papieża Franciszka „Laudato si”. Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM – Patryk Czech mówił o akcji „Polska z sercem”, która polega na pomocy i wsparciu rzeczowym dla Polonii na Ukrainie i Białorusi. Pan Mirosław Jarosz, przedstawiciel Sanatoriów Dolnośląskich przedstawił ofertę Domu Wczasów Dziecięcych „Odrodzenie” w Sokołowsku, którego celem jest opieka i wychowanie dzieci i młodzieży w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, jest ogólnopolskim stowarzyszeniem skupiającym młodzież katolicką. KSM zrzesza młodych ludzi od 14 do 30 roku życia, pragnących twórczo i aktywnie spędzić swoją młodość. Tworzą rodzinę. Są gotowi swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Formacja, praca nad sobą, modlitwa, uczestnictwo w Sakramentach, działanie, ale i dobra zabawa to główne filary Stowarzyszenia. Godłem Stowarzyszenia jest stylizowany znak, łączący symbolikę orła i krzyża na żółtym tle. Patronami Stowarzyszenia są św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.

Inka Zembrzuska

[ngg src=”galleries” ids=”474″ display=”basic_thumbnail”] 

Nasi partnerzy