Jak zarazić młodzież radością życia, chęcią działania?

  • Napisany przez:

Młody Kostka był bardzo pewny siebie, odważny, walczył o wartości, którymi się kierował, a jednocześnie był wrażliwy i bardzo skromny. Miał swój styl. Istnieją uniwersalne wartości, które nigdy się nie zmienią – niezależnie czy przedstawia je XVI wieczny arystokrata czy współczesny chłopak czy dziewczyna. Jak zatem zbudować fundament, zarazić młodzież radością życia, chęcią działania – o tym rozmawiamy z diecezjalnym asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – ks. Jakubem Klimontowskim.

wakcji24.pl: Jaki powinien być KSM XXI wieku? 

Ks. Jakub Klimontowski: Przesłanie dla młodzieży z KSM jest zawsze aktualne i takie samo, a więc: Służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – GOTÓW! Ta gotowość winna być cechą szczególnie ważną w życiu młodego pokolenia. Pozwolę sobie na małe wspomnienie. Gdy byłem nastolatkiem, często angażowaliśmy się z kolegami czy braćmi w różne dzieła i za każdym razem, gdy ktoś pytał nas, czy mamy czas, to my odpowiadaliśmy od razu: „W czym mogę pomóc? Co potrzeba?” Dzisiaj z jednej strony możemy powiedzieć, że idea wolontariatu, a więc służby jest promowana, ale z drugiej coraz rzadziej można usłyszeć od młodych ludzi zdanie i pytanie: „W czym mogę pomóc?” Właśnie takiej postawy, oczywiście między innymi uczy nas dziś KSM.

wakcji24.pl: Patronat św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózkówny mocno zobowiązuje. Tych dwoje bardzo młodych ludzi, tak silnie zdeterminowanych swoim powołaniem, wiernych Bogu, pokornych, a tak silnych to baaardzo wysoka poprzeczka. 

Patron ma być wzorem do naśladowania, a więc nie może zaniżać poprzeczki, ona musi być postawiona wysoko. Nawet jeśli coś nie wyjdzie, to podstawową zasadą powinno być – „robię wszystko tak, jak najlepiej potrafię”. I tego także nas uczą wspomniani święci, umieli zawalczyć o swoje poglądy i przekonania. Z drugiej zaś strony, powinna temu towarzyszyć postawa pokory, bo przecież uczymy się całe życie i trudno by czasem w młodym wieku już wszystko wiedzieć, być nie omylnym w postępowaniu. A czasem po prostu potrzebujemy kogoś kto nas podprowadzi.

wakcji24.pl: Podobno tego młodzieży brakuje, a czy nie jest jednak tak, że oni tacy są tylko jeszcze o tym nie wiedzą?

Często słyszymy, że młodość ma swoje prawa i coś w tym jest. Od młodych możemy się uczyć prostolinijności, często radykalności. Czy nie jest tak, że gdy wkraczamy w dorosłe życie, te cechy zostają trochę przytępione? Myślę, że św. Stanisław i bł. Karolina właśnie takie cechy także posiadali, trzeba więc pomagać je młodym wydobyć i rozwijać.

wakcji24.pl: I od tego mamy KSM… 

Tak uważam, może w tym wszystkim jestem trochę subiektywny, ale KSM wydaje się bardzo dobrą drogą dla młodych. Ciągle będę powtarzał, że uczy on także organizacji, zaangażowania, odpowiedzialności, wszak to młodzież pełni funkcje prezesów, skarbników, a więc to oni odpowiadają za stowarzyszenie w dużej mierze. Można także mnożyć pozytywne przykłady tych, którym właśnie KSM pomógł rozwinąć te cechy i dzięki nim w dorosłym życiu mogą ze spokojem podejmować nie raz ważne działania i funkcje.

wakcji24.pl: Młody Kostka był bardzo pewny siebie, odważny, walczył o wartości, którymi się kierował, a jednocześnie był wrażliwy i bardzo skromny. Miał swój styl. Istnieją uniwersalne wartości, które nigdy się nie zmienią – niezależnie czy przedstawia je XVI wieczny arystokrata czy współczesny chłopak czy dziewczyna. Jak wg Księdza zbudować ten fundament?

Odwagi chyba młodym nie brakuje, ale trzeba ich ukierunkować i tu ważny jest autorytet, niestety coraz mniej modne słowo, chyba. Oczywiście możemy czerpać z życia Stanisława Kostki czy Karoliny Kózkówny, ale na pewno jeszcze lepiej by przemawiał przykład współczesny. Podstawową zasadą, którą my dorośli powinniśmy się kierować, to fakt, aby nawzajem nie podważać autorytetów. Pierwszym autorytetem powinien być rodzic. Syn gdy widzi wzór do naśladowania w swoim ojcu, lub córka w matce, zechce ich naśladować. Kolejnymi oczywiście powinni być nauczyciele, wychowawcy, pewnie księża, choć to temat pewnie jeszcze na osobną dyskusję. Skromność i pokorę umacniają często niepowodzenia, ale tu znów potrzeba wsparcia autorytetów by pomogli je przezwyciężyć. Bł. Kardynał Stefan Wyszyński uczył: „szczęśliwy człowiek, który jest z siebie niezadowolony, bo to jest punkt wyjścia”, właśnie niepowodzenie można przekuć w sukces.

wakcji24.pl: Jan Paweł II powiedział o Stanisławie: „ Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele” – wydaje się jakby sprintem chciał przebiec swoje ziemskie życie, aby być już w niebie.

Taki właśnie był, jakby wiedział. Św. Stanisław, jak wielu świętych, to „Boży szaleniec”. Ważne jest – tak myślę –  w naszym życiu to, by zapał młodzieńczy się nie wypalił za szybko, by go podsycać, dbać o niego, bo inaczej może się okazać, że marzenia i założenia by „przeżyć czasów wiele” szybko się wypalą i wtedy przyjdzie zniechęcenie.

wakcji24.pl: Jakie są etapy formacji w KSM? Zakres działań i cel?

Na początku młody człowiek ma poznać Jezusa. Nazwijmy to fachowo, jest głoszony Kerygmat. A następnej kolejności poznaje siebie, potem świat który go otacza, rodzinę ojczyznę, Kościół. Wszystko w myśl zasady „Służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Oczywiście na początek jest się kandydatem, po roku okresu próbnego, zostaje poprzez złożone ślubowanie włączony we właściwe struktury Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To tak pokrótce, bo oczywiście i w tym zakresie można by powiedzieć więcej, ale zawsze także można wejść na naszą stronę ksm.swidnica.pl.

wakcji24.pl: Czy w 2021/2022 roku odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Młodych?

Oczywiście, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wracamy do naszego festiwalu. 18 września a więc w dniu wspomnienia św. Stanisława Kostki w Wambierzycach odbywać się będzie Light for Life, który w tym roku nosi podtytuł „Manufaktura szczęścia”. Nawiązując trochę do roku św. Józefa. Każdy z nas ma swoje życie, swoje szczęście w swoich rękach. Wszystko zależy jak wykorzystamy ten dar. Zapraszamy więc wszystkich do Wambierzyc, rozpoczynamy o godz. 10:30.

IZ
fot. niedziela.pl

Nasi partnerzy