Jasna Góra. Rozpoczyna się 386. Zebranie Plenarne KEP

  • Napisany przez:

Rozpoczyna się 386. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, tym razem na Jasnej Górze. Zebranie rozpocznie się 27 sierpnia o godz. 11.00 i potrwa do 29 sierpnia do godz. 13.00. Poprzedzi je dwugodzinna sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.

30 LAT KATECHEZY W SZKOLE

Tematem przewodnim 386. zebrania plenarnego jest 30 lat katechezy w szkole. W tematykę wprowadzą dwa referaty ekspertów. Ks. prof. Marian Zając przedstawi wykład zatytułowany Obraz katechezy i katechizowanych z perspektywy prowadzonych badań, a ks. dr Marek KorgulObraz katechezy i katechizowanych z doświadczeń wizytatora.

Będzie to rozmowa o katechizacji w szkole, jej plusach i minusach, oraz o wyzwaniach przez jakimi staje katecheza dzisiaj

– mówi bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu.

WYZWANIA DUSZPASTERSKIE KOŚCIOŁA W POLSCE

Drugim głównym tematem będą Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. W tematykę wprowadzą abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa wraz z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Chodzi o znalezienie odpowiedzi, w tym właściwego głosu biskupów wobec najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi Kościół w Polsce, a także całe społeczeństwo, szczególnie w ostatnim czasie.

– wyjaśnia sekretarz generalny Konferencji Episkopatu.

OCHRONA DZIECI I MŁODZIEŻY

Trzecim wiodącym tematem będzie przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich w Kościele. Problematykę przedstawi abp Wojciech Polak, Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Prymas przekaże również informacje o funkcjonowaniu Biura Delegata, które znajduje się w Warszawie oraz o Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, której celem jest m.in. prowadzenie działalności na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, a także pomoc ofiarom takiego wykorzystywania.

Biskupi rozmawiać będą także o duszpasterstwie młodzieży, duszpasterstwie emigracji, migracji turystyki i pielgrzymek oraz funkcjonowaniu Caritas Polska.

– informuje bp Miziński.

Abp Stanisław Budzik jako przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP przedstawi kwestię kultu św. Szarbela w Polsce, natomiast kard. Kazimierz Nycz podejmie temat zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, a ks. prof. Grzegorz Chojnacki, który jest reprezentantem KEP podczas posiedzeń Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech, przedstawi sprawozdanie z obrad pierwszego posiedzenia. Relację ze swej działalności przedstawi także Kościelny Inspektor Ochrony Danych ks. prof. Piotr Kroczek.

LISTY PASTERSKIE

Biskupi zatwierdzić mają dwa listy pasterskie. Pierwszy na Dzień Papieski – 12 października br. List ten zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach. Drugi – przewidziany do wykorzystania duszpasterskiego – poprzedzi X Tydzień Wychowania, który w tym roku będziemy przeżywać w dniach 13-19 września.

NOWY RZECZNIK KEP

Ze względu na zakończenie pierwszej 5-letniej kadencji  i zapowiedzią, że dotychczasowy rzecznik – ks. Paweł Rytel – Andrianik – podejmie inne zadania w strukturach Sekretariatu KEP.

Wybór rzecznika, to ważny wybór dotyczący głosu Konferencji Episkopatu na zewnątrz i komunikacji ze światem medialnym.

– podkreśla bp Miziński.

Podczas zebrania plenarnego wybranych zostanie również dwóch nowych członków Rady Stałej KEP. Jeden, na miejsce bp. Marka Mendyka, drugi nowy członek Rady zastąpi abp. Sławoja Leszka Głódzia, który 13 sierpnia br. przeszedł na emeryturę.

ZIEJA

28 sierpnia, biskupi obejrzą nowy film Zieja o znanym kapłanie ks. Janie Ziei.

Będzie to pierwsze w tym roku zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, gdyż dwa poprzednie – marcowe i czerwcowe – nie odbyły się z powodu pandemii.

źródło – eKai

oprac. – red

zdj. – misyjne.pl

 

Nasi partnerzy