KEP: Powstaje Fundacja Świętego Józefa
W czasie konferencji prasowej „Pomoc Zranionym w Kościele”, która odbyła się 12 lutego, Prymas Polski, abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przedstawił działania Kościoła na rzecz pokrzywdzonych. Mówił o rozpoczynającej pracę Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, prowadzonych w całej Polsce szkoleniach i wspieraniu diecezji w wypracowaniu zasad prewencji.
Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Świętego Józefa. Zajmie się ona systemową pomocą skrzywdzonym seksualnie przez duchownych bądź innych pracowników Kościoła. Jej celem jest wspieranie istniejących już inicjatyw pomocowych i inicjowanie nowych. To Fundacja ogólnopolska z siedzibą w Warszawie. Będzie też miała koordynatorów w każdej polskiej diecezji. Skoncentruje się na pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej. Ma to być organizacja zupełnie wyjątkowa, skoncentrowana na solidarności i pomocy osobom skrzywdzonym. Abp Polak poinformował, że na początku tego roku fundacja została zarejestrowana w KRS.
-„Chcemy, by Fundacja Świętego Józefa KEP w każdej diecezji miała koordynatora, który będzie docierał z pomocą i wsparciem do osób, które tego potrzebują na miejscu” – zaznaczył.
Prymas Polski mówił też o inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Podkreślił, że to nie tylko telefon, ale całe środowiska wspierające pokrzywdzonych. Zaangażowani w inicjatywę służą nie tylko radą, ale niosą konkretną pomoc”. Abp Wojciech Polak poinformował również o działaniach prewencyjnych podejmowanych przez Kościół w Polsce.
–„Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję. Ogromną pracę wykonuje Centrum Ochrony Dziecka. O. Adam Żak i jego zespół prowadzą szkolenia w całej Polsce. Szkoleni są księża, zakonnicy, zakonnice, katecheci, wychowawcy i animatorzy. W szkoleniach do tej pory wzięło udział już około 1000 osób. W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży – to osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej” – zaznaczył.
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przypomniał, że w październiku ub.r. Episkopat Polski znowelizował „Wytyczne” dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich: „Nastąpiło to w związku z motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka, w którym polecił, by każda konferencja biskupów ustanowiła system pozwalający na składanie, w sposób przystępny, zawiadomień o domniemanych przestępstwach pedofilskich wobec małoletnich” – zaznaczył prymas Polski.
Konferencji towarzyszyła premiera książki „Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia” Joëla Pralonga, wydanej przez dominikańskie Wydawnictwo „W drodze”. Joël Pralong oddaje głos siedmiu osobom wykorzystanym w dzieciństwie przez księży, wychowawców i ojców. Jako ksiądz łamie w ten sposób tabu i przerywa zmowę milczenia.
“Ta różnorodna pomoc to wyraz świadomości, o którą apeluje papież Franciszek, żeby osoby najsłabsze, skrzywdzone stawiać w centrum wspólnoty kościelnej. Nie może tu przeważać troska o dobre imię instytucji. Kościół, żeby być wiarygodnym, musi być skoncentrowany na najsłabszych i pokrzywdzonych. Czeka nas bardzo poważny proces oczyszczania z tych nieszczęsnych grzechów, o których mówił papież Benedykt XVI, że przyćmiewają światło Ewangelii. To jest centralny element w misji Kościoła – podsumował prezes KAI, Marcin Przeciszewski.
źródło/ zdj. – KEP