KEP w sprawie ochrony nieletnich

  • Napisany przez:

W środę 22 maja w Warszawie odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, których głównym tematem będzie omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich. Tego samego dnia odbędzie się szkolenie arcybiskupów metropolitów z zakresu norm prawnych zawartych w ostatnim motu proprio papieża Franciszka.

Spotkanie Rady Stałej zwołał na 22 maja przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Biskupi podczas obrad zajmą się problematyką reagowania na przypadki wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Poruszone zostaną też inne bieżące tematy. Po zakończeniu obrad Rady Stałej planowany jest briefing dla mediów.

W tym samym dniu będzie miało miejsce kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów metropolitów (w ramach Kościoła katolickiego w Polsce jest 14 metropolii rzymsko-katolickich oraz jedna greckokatolicka). Jego tematem będzie wdrażanie w życie zasad wprowadzanych przez list apostolski motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, który został opublikowany przez Stolicę Apostolską 9 maja. Dokument zawiera regulacje prawne dotyczące działań podejmowanych w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Jego normy obowiązywać będą w całym Kościele katolickim od 1 czerwca br.

Treść listu apostolskiego:https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/franciszek_i/motu/vos_estis_09052019.html

źródło – BP KEP

Nasi partnerzy