Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

  • Napisany przez:

Święto Narodzin Matki Bożej należy do wyjątkowych w całym kalendarzu liturgicznym. Zalicza się ono do wąskiej grupy świąt dotyczących narodzin. Wśród nich jest: uroczystość narodzenia Pana Jezus oraz święto narodzenia św. Jana Chrzciciela. Nikogo więcej nie wspominamy w liturgii ze względu na moment jego urodzenia.

I tak oto dokładnie w 9 miesięcy od Niepokalanego Poczęcia NMP świętujemy moment kiedy ujrzała światło dzienne Ta, które wyda w przyszłości światu Zbawiciela. Chociaż nie posiadamy żadnych biblijnych danych związanych z obchodzonym przez nas świętem to jednak treść grudniowej uroczystości (przypomnijmy: Maryja od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego) rzutuje na jej rozumienie, pomaga wyciągać pewne wnioski.

Maryja przychodzi na świat jak podaje Tradycja w małżeństwie Anny i Joachima. Są rodzicami, którzy nie posiadają dodatkowej wiedzy, co do przyszłych losów swojej córki. Być może, co uznają za pewność apokryfy (księgi o tematyce biblijnej, uważane za nienatchnione) Maryja od pierwszych chwil wyróżniała się spośród swego otoczenia. Nie jest dla nas jednak istotne jak wypadłaby w dzisiejszej punktacji w skali Apgar, czy mniej płakała, czy więcej spała, albo jaki miała apetyt. Nie wiedząc kiedy i gdzie się urodziła, jedno jest pewne (ze względu na wcześniejszy dogmat), że chociażby nikt tego w Niej nie  dostrzegł (bo też jak miałby to zauważyć) Maryja rodzi się jako wewnętrznie piękna, najpiękniejsza z kobiet – nie ma w Niej zmazy grzechu.

Każde dzieciątko, kiedy pojawia się po porodzie w ramionach rodziców, kiedy jest przez nich tulone, obsypywane całusami niesie w sobie (niedostrzegalną rzec  jasna) skazę grzechu pierworodnego (usuwa ją sakrament chrztu). Maryja jest bez jakiegokolwiek defektu duchowego. Ogląda świat oczyma, wydaje pierwsze wdzięki. Te oczy potem będą widziały największe misterium Odkupienia, Jej język wypowie potem m..in: Magnificat, fiat, uczyńcie co wam powie Syn. Zaczyna się życie Osoby najbliższej Zbawicielowi, najbliższej Kościołowi, który jest Ciałem Chrystusa.

Cieszmy się dniem urodzin Maryi. To dzień urodzin naszej Mamy, Matki nas wszystkich w porządku zbawienia. Wierzymy, że los dzieci ma wiele wspólnego z troską o nie ich Mamy. Przeżyjmy urodziny Maryi, zadbajmy o prezent dla Niej: może różaniec, może śpiewane pieśni maryjne a może wizyta u kogoś w potrzebie (jak Maryja poszła do krewnej Elżbiety). I jeszcze jedno: w polskiej tradycji święto narodzin Matki Bożej określane jako Matki Bożej Siewnej. Dopiero właśnie po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Do 8 września wszyscy rolnicy dążyli by wyrazić swoją wdzięczność Panu Bogu w organizowanych dożynkach.

My, choć w miażdżącej większości rolnikami nie jesteśmy, prośmy by Maryja wyprosiła nam błogosławieństwo dla ziarna naszych postanowień związanych z drogą wiary, rozeznawania woli Bożej w naszym życiu.

Ks. Krzysztof Ora

fot. – wikipedia.org

Nasi partnerzy