Nowe obostrzenia w walce z pandemią

  • Napisany przez:

We wtorek, 31 marca podczas konferencji prasowej premier polskiego rządu poinformował o wprowadzeniu następujących obostrzeń w odpowiedzi na rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa:

Wprowadzono następujące obostrzenia:

1. Obowiązek utrzymania min. 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niesamodzielne.

2. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

3. Ograniczenie możliwości korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad oraz ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.

4. Ograniczenie liczby klientów: sklepy i punkty usługowe – max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia; targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy; placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.

5. Salony urody będą zamknięte.

6. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

7. Klienci w sklepach będą mieli obowiązek noszenia rękawiczek.

8. W sklepach i punktach usługowych wprowadzone zostają godziny dla seniora (10-12).

9. Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte z pewnym wyjątkiem. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

10. Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia.

11. Odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych – z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.

12. Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom: stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

źródło – Ministerstwo Zdrowia

zdj. -Pixabay

Nasi partnerzy