Nowy herb diecezji świdnickiej

  • Napisany przez:

W przeddzień uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona naszej diecezji w Świdnickiej Kurii Biskupiej zaprezentowano nowy herb diecezji, odnowioną stronę internetową, a także aplikację „Drogowskaz”.

– Dzisiaj możemy pokazać światu nowy herb diecezji świdnickiej. To znak, który nas jednoczy znak wokół którego gromadzą się wierni diecezji świdnickiej, ale też owoc pracy zespołu ekspertów, historyków, grafików, którzy zgodnie z zasadami heraldyki podjęli się przygotowania nowego herbu. Przy projektowaniu tego znaku mogliśmy spoglądać na całe ogromne dziedzictwo tego rejonu  – mówił bp Marek Mendyk, biskup świdnicki.

Symbolikę herbu przedstawił dr Wacław Szetelnicki. – Symbolika herbu jest przebogata. W pierwszym błękitnym polu znajduje się przesunięty w prawo złoty krzyż łaciński, gdzie pod poprzeczną belką krzyża po lewej stronie  jest złota litera “M” symbolizująca Maryję. Jest to nawiązanie do herbu papieża św. Jana Pawła II. W drugim czerwonym polu ułożono skrzyżowaną zieloną palmę, na niej złoty pastorał  – atrybuty patrona diecezji św. Stanisława. W trzecim złotym polu znajduje się czarny orzeł  – odniesienie do związków z archidiecezją wrocławską – wyjaśnił historyk Śląska.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano także odnowioną stronę internetową diecezji oraz aplikację “Drogowskaz”,  w której znajdziemy informacje dotyczące m.in. kościołów diecezji, godzin Mszy św. i nabożeństw. Aplikacja działa m.in. w archidiecezji poznańskiej, diecezji sosnowieckiej, ełckiej i świdnickiej.

ak

Nasi partnerzy