Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich rozpoczęła się na Jasnej Górze. Także w jej programie są punkty dotyczące o sytuacji w Ukrainie, tego, jak te placówki mogą włączyć się w pomoc. Tematem spotkania przedstawicieli ok. 500 placówek jest „troska o dobre wychowanie młodych, dbanie o ich wzrastanie na wzór Chrystusa”.
Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że zwłaszcza szkoły katolickie zobowiązane są do otwartości na potrzeby ogarniętych wojną ludzi.

– Sytuacja wojny, w jakiej dziś się znajdujemy, to moment zjednoczonej modlitwy o pokój, ale też i szukanie form pomocy, zwłaszcza dla matek z dziećmi. Każdy gest otwartości serca jest tutaj ważny – podkreśla bp Mendyk. Zauważa, że w szkołach katolickich zawsze podnoszony jest apel, by młodzież nie tylko więcej i lepiej wiedziała, umiała mądrze żyć, ale by była otwarta na potrzeby i biedę drugiego człowieka. – Tutaj sprawdza się skuteczność formacji w katolickiej szkole – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Bp Marek Mendyk zauważył, że mimo ogólnego kryzysu wzrasta zaufanie, do tych którzy prowadzą szkoły katolickie czyli do Kościoła. W Polsce coraz więcej uczniów kształci się w placówkach katolickich. To ponad 73,5 tysiąca osób. Mamy 488 szkół należących do Rady Szkół Katolickich. Jednak, jak twierdzi hierarcha, szkolnictwo katolickie w Polsce ciągle jest traktowane „trochę jak piąte koło u wozu”. – Władze samorządowe, ale też rządowe, choć doświadczamy dużo życzliwości, nie rozumieją mechanizmów, którymi kieruje się szkolnictwo katolickie. My nie oczekujemy jakiś przywilejów. Chcemy być traktowani jak wszyscy inni – podkreśla bp Mendyk.

źródło

www.ekai.pl

foto:https://pl.freepik.com/

 

Nasi partnerzy