Ok, a więc następna twoja książka to…?

  • Napisany przez:

W 1995 r. UNESCO ogłosiło 23 kwietnia ŚWIATOWYM DNIEM KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

Jako pierwsi pod koniec lat dwudziestych Święto Książki ogłosili Katalończycy, a następnie obchody rozciągnęły się na całą Hiszpanię. W 1964 r. we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych data ta stała się ważnym dniem dla czytelników.

Po raz pierwszy światową Stolicą Książki, w 2001 r. ustanowiono Madryt. W 2016 r. tę zaszczytną funkcję piastował Wrocław. Miało to związek z tym, że  został on wytypowany na Europejską Stolicę Kultury oraz z uwagi na świetnie opracowany program promocji czytelnictwa uwzględniający aktywizację społeczności lokalnej oraz wspieranie wydawnictw, księgarń i bibliotek na poziomie miejskim, regionalnym i międzynarodowym.

W tym roku na światową Stolicę Książki wyznaczono Tibilisi (Gruzja), a wiodące hasło brzmi: „Ok. So your next book is….?” (Ok, a więc następna twoja książka to….?)

Z powodu czasów w jakich przyszło nam żyć, położony zostanie nacisk na ukazanie w jaki sposób można wykorzystać nowoczesne technologie do promocji czytelnictwa nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród osób mających ograniczony dostęp do książki.

Nasza świebodzicka biblioteka wielokrotnie włączała się do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Przez te wszystkie lata korzystaliśmy z rozmaitych form, by spopularyzować to święto. W czasie spotkań w placówce czytaliśmy głośno wybrane fragmenty opowiadań czy powieści, tworząc inscenizacje lub gorąco dyskutując nad losami bohaterów. W czasie pandemii nasze obchody i pamięć o tym Dniu przenieśliśmy do sieci. Rok 2020 i 2021 to okres w jakiej przyszło Książce poszukiwać nowej drogi do czytelników. Oprócz formy tradycyjnej czyli  kodeksowej, Biblioteka oferuje również Kody do Legimi oraz Ibuka. Jest to baza książek internetowych w postaci cyfrowej, w formie e-booków oraz audiobooków.

Ibuk Libra umożliwia dostęp do elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych Wydawnictw. Aplikacja Legimi to dostęp do ponad 16 tys. e-książek wśród których znajdują się bestsellery, beletrystyka, literatura faktu itp. Aby skorzystać zarówno z Ibuka Libra jak i Legimi wystarczy być użytkownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pomimo początkowych obaw, że książki elektroniczne zdominują te tradycyjne, tak się jednak nie stało. Są one po prostu urozmaiceniem bogatej ofert bibliotecznej oraz sprawiają, że książka może nam towarzyszyć w czasie spaceru, biegania, marszu czy wykonywania innych czynności.

Z okazji Światowego Dnia Książki i praw Autorskich śmiało można stwierdzić, że zapotrzebowanie na dobrą książkę nie maleje.  Do grona ambitnych oraz popularnych pisarzy, na których zawsze było zapotrzebowanie ( Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Marek Krajewski, Joanna Chmielewska, Katarzyna Michalak, Maria Ulatowska, Hanna Cygler, William Wharton, Mario Vargas Llosa, Paulo Coelho, Ken Folett, Camilla Lacgberg, Danielle Stell, Nora Roberts) wciąż  dołączają nowi autorzy ciesząc się sporym zainteresowaniem Czytelników. Wśród zbiorów bibliotecznych pojawiły się więc książki Agaty Kołakowskiej, Katarzyny Puzyńskiej, Katarzyny Bondy, Agnieszki Krawczyk, Edyty Świętek, Remigiusza Mroza,  Kristn Hannah, Mario Escobara czy Jojo Moyes.

W rankingu najczęściej wypożyczanych tytułów w świebodzickiej bibliotece przoduje Agnieszka Dobkiewicz z „Małą Norymbergą”. Popularność publikacja ta zawdzięcza znakomitej promocji w postaci spotkania autorskiego jakie zorganizowała biblioteka i jest to najlepszy dowód na to, że takie przedsięwzięcia należy podejmować, gdyż wpływają na wzrost zainteresowania książką.

Tegorocznym objawieniem w bibliotecznym rankingu jest Kristin Hannach, a jej utwory  „Słowik”, „Wielka samotność”, „Gdzie poniesie wiatr” i inne cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, że aby je przeczytać tworzone są listy rezerwacji. Natomiast „Wielkiej samotności” K. Hannah poświęcony zostanie najbliższy Dyskusyjny Klub Książki jako jedna z propozycji w ramach Tygodnia Bibliotek w maju.

Posiłkując się i parafrazując tegoroczne hasło światowego Dnia Książki i Praw Autorskich „Ok. So, your next book is…?, o świebodzickim Dyskusyjnym Klubie Książki oraz majowym Tygodniu Bibliotek będzie można przeczytać w kolejnych artykułach..

RANKING NAJCZĘŚCIEJ WYPOŻYCZANYCH KSIĄŻEK W MBP W ŚWIEBODZICACH

1. Dobkiewicz Agnieszka: Mała Norymberga

2. Hannah Kristin: Wielka samotność

3. Michalak Katarzyna: Dla Ciebie wszystko

4. Moyes Jojo: Zanim się pojawiłeś

5. Roberts Nora: Zorza polarna

6. Michalak Katarzyna: Zacisze Gosi

7. Chamberlain Diane: Dobry ojciec

8. Mróz Remigiusz: Zaginięcie

9. Steel Daniele: Dary losu

10. Lackberg Camilla: Syrenka

Beata Wiciak, Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach

 

 

 

 

 

Nasi partnerzy