Religijny czy kulturowy? Nowy wymiar Katedry Notre Dame?
Cały świat wstrzymał oddech, kiedy do mediów społecznościowych dotarła informacja o pożarze jaki pojawił się na dachu Katedry Notre Dame w Paryżu.
15 kwietnia ok. godz. 18.30 zawalił się dach Katedry, iglica oraz drewniane wnętrze.
Notre Dame to najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji. To jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, znajduje się w niej m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski. Jej nazwa oznacza Naszą Panią i odnosi się do Maryi, Matki Bożej.
Odpowiedzią na pytania, które pojawiają się w związku z planowaną odbudową Notre Dame, a także opinii, że Katedra jest raczej narodowym zabytkiem historycznym, aniżeli miejscem kultu – są słowa przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy UNESCO ks. Francesco Follo:
–„Planowane prace restauracyjne i rekonstrukcyjne muszą zachować charakter i religijny wymiar świątyni„, a także:
-„Miejmy nadzieję, że katedra Notre Dame, dzięki odbudowie stanie się ponownie tym, czym była przed pożarem: klejnotem w sercu miasta, zewnętrznym znakiem wiary tych, którzy ją budowali, kościołem-matką diecezji, architektonicznym i duchowym dziedzictwem Paryża, Francji i świata – powiedział ks. Follo.
Słowa te jasno wyrażają stanowisko, iż Katedra Notre Dame z pewnością ma wymiar kulturowy, ale przede wszystkim jest miejscem kultu.
oprac. – Inka Zembrzuska
zdj. – Pixabay