Remont Katedry Świdnickiej

Dzisiaj rozmawiamy z ks.Proboszczem Parafii katedralnej w Świdnicy ks. prał. Piotrem Śliwką o remoncie katedry

A: To już długo trwa prawda Księże?

Remont takiego obiektu trwa permanentnie

A: Kiedy zaczęliście ten finansowany z ostatniego projektu?

Ostatni projekt jaki jest realizowany, duży projekt to jest: Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej katedry Świdnickiej z takiego programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 82,ochrona zabytków, priorytet 8, ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury programów oparycyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020. Obejmuje on, konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach nawy głównej oraz w części prezbiteryjnej, konserwacje wielkoformatowych obrazów sztalugowych wraz z ramami z nawy głównej, sześć prostokątnych obrazów z nawy głównej oraz osiem obrazów owalnych z nawy głównej wraz z ramami oraz konserwację rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej jest ich 9 sztuk.

A: Czy remont takiego obiektu to duże wyzwanie?

Sama ilość pieniędzy wydanych w ramach tego projektu,czyli około 20 milionów złotych wymaga rzeczywiście dyscypliny finansowej ale też dyscypliny ze  strony wykonawcy

A: To jest trochę tak że jeśli nie inwestujemy w  taki budynek to on będzie nam niszczał i potem już go nie uratujemy, więc ta inwestycja to  jest po części utrzymywanie tego obiektu.

Ja się martwiłem przychodząc tutaj do pracy w parafii katedralnej tym że tu są tak strasznie  wysoko powieszone  obrazy w nawie głównej i figury o których stanie technicznym nie bardzo żeśmy wiedzieli, czasami coś tam odpadło, więc zaczeliśmy się obawiać o bezpieczeństwo uczestników mszy świętych, dlatego robiłem wszystko żeby te najtrudniejsze prace realizować w ramach jakiegoś dużego projektu,pisaliśmy najpierw do projektów norweskich, tam nie wyszło,potem szybko robiliśmy taki wniosek o wpisanie katedry na listę pomników historii co nam się Bogu dzięki udało, bo dzięki temu możemy pozyskiwać środki z różnych miejsc

A: Też wspomniał Ksiądz że ten projekt ma wpłynąć na digitalizację katedry co w nim jest?

Efektem prac konserwatorskich i całej tej dotacji ma być między innymi wirtualne muzeum katedry świdnickiej, ono ma obejmować przede wszystkim wykonane prace w ramach tego projektu ale ministerstwo nam się zgodziło na to żeby ewentualnie jeszcze ując przynajmiej w niewielkiej ilości całość  obiektu żeby on nie był tak wyjęty całkiem ten projekt z nie wiadomo skąd tylko żeby był ukazany w ramach całości katedry. Chcemy też pokazać historię powstawania to wirtualne muzeum będzie obejmowało opis  w jakby trzech poziomach, dla prostego turysty ,dla dzieci i dla fachowców którzy chcieliby  zgłębić troszkę informacji na temat obiektów znajdujących się w katedrze. Będzie to też w kilku językach dlatego że chcemy by to było dostępne dla różnych osób, także turystów. Będziemy też chcieli w ramach tego projektu pomoc osobom niewidomym, będą miniatury figur, ram tak żeby można było nie widząc poprzez dotyk też zobaczyć piękno katedry.

A: Opowie nam Ksiądz historię tego budynku?

Historia jest bardzo skomplikowana ponieważ ona się zaczęła w 1330 kiedy podjęto prace przy budowie tego kościoła, realizacja trwała bardzo długo, bardzo wiele tutaj różnych cechów się włączało, stąd mamy te różne kaplice, które każdy z cechów w jakiś tam sposób fundował żeby można było zrealizować cały ten obiekt. Do tego jeszcze wieża która dość późno została zbudowana. Miały być dwie, wyszła jedna, ze względu pewnie na brak środków. Po drodze  jeszcze  mamy pożar, zawalenie się dachu, sklepienia a więc historia była bardzo skomplikowana i trudna dla samej katedry.

A: Dlatego warto też ją ratować i warto o niej opowiadać

Przede wszystkim warto przypomnieć pewną istotną rzecz, to wnuk polskiego króla budował a więc te ziemie jednoznacznie były polskie i bardzo pretendowały  do tego żeby z koroną polski być połączono a historia później pokazała że nie takie to proste.

A: Czy zaskoczyło coś Księdza w trakcie tej renowacji?

Odkryliśmy na przykład  w którym  miejscu był  jeszcze jeden chór organowy w nawie głównej. Sporo dat nam się nowych pokazało dzięki czemu korygujemy pewne informacje które zostały powielane przez nierzetelnych historyków. Dzięki temu że przy malowaniu fresków zastosowano tą oryginalną metodę na żywym tynku mieliśmy możliwość odtworzenia  oryginalnych fresków pochodzących właśnie z tamtego  czasu  kiedy one powstały.

A: Księdza ulubione malowidło z tych odkrytych?

Znaczy tu nie ma czegoś takiego. Cała katedra jest tak fascynująca. Kiedyś myślałem że warto by było zrobić taki album Matka Boska katedry Świdnickiej jest tak dużo tutaj i obrazów i figur i malowideł Matki Boskiej, ona była po Jezusie bardzo takim centralnym kultem w świdnickiej katedrze.

A: Kiedy kończycie?

Projekt mamy zakończyć w czerwcu 2022,czyli w tym roku, no i później przez pięć lat musimy utrzymywać efekty tego projektu czyli wirtualne muzeum.Mamy przewodników jeszcze do tego wynajm, żeby mogli  tutaj udostępniać katedrę

A: Czy będziecie też mieli przewodników w innych językach tutaj na miejscu?

Mam nadzieję że trafi się Nam taki przewodnik.

A: Czyli w czerwcu zapraszamy już na zwiedzanie katedry?

Ja myślę że już można zwiedzać bo część jest już odsłonięta. Połowa nawy głównej, ruga część będzie odsłaniana mam nadzieję styczeń, luty a więc już będą efekty widoczne. Niestety nie jesteśmy w stanie odsłonić prezbiterium, dlatego że tam będą trwały dalsze prace, rusztowanie zostanie.

A: Jeszcze trochę , ale już widać światełko w tunelu.

To nie jest jeszcze trochę bo tam potrzebujemy parę milionów.

A: Czyli kolejny projekt?

Nie, w minionym roku realizowaliśmy też projekt z Ministerstwa Kultury dotyczący właśnie ołtarza  głównego i była to też dotacja z urzędu miasta za co bardzo dziękuję bo to nam pomaga w realizacji najtrudniejszych prac. Jeszcze jedno jest takie duże wyzwanie, z tego co przed nami, to jest wieża i front kościoła, ale to będziemy szukali pieniędzy może w przyszłości, jak się gdzieś objawią.

A: Trzeba się modlić.

Tak jest

Zapraszamy do katedry bo jest naprawdę piękna i warto zajrzeć. Jeszcze niedawno była cała orusztowana w środku i  tych rusztowań była cała masa teraz krok po kroku rzeczywiście widać coraz więcej efektów. Jest tak jak Ksiądz wspomniał  bardzo dużo obrazów, można tu spędzić sporo czasu przyglądając się każdemu z osobna. 

 

Nasi partnerzy