Rozmowa oparta o wartości

Spotykamy się dzisiaj z panem Miłoszem Manasterskim którego kojarzymy z naszego Sudeckiego Forum Inicjatyw ale gdybyśmy zapytali googla kim Pan jest, znaleźlibyśmy  bardzo dużo informacji na temat Pana dziennikarskiej kariery i tego co Pan robi, jest Pan między innymi redaktorem naczelnym Agencji Informacyjnej, ale gdyby  Pan powiedział nam coś o sobie,  kim jest Miłosz Manasterski?

Dzień dobry, witam serdecznie, to oczywiście najtrudniejsze pytanie które można postawić drugiemu człowiekowi, to pytanie rzeczywiście trzeba sobie stawiać, powiedziałbym że trzeba je sobie stawiać wręcz regularnie i próbować znaleźć odpowiedzieć na to pytanie, które,  kim jestem? myślę że mnie  definiuje przede wszystkim moja wiara w Boga i to mówię nie jako ktoś,  kto pozuje tutaj  na świętoszka czy osobę która jest aż tak głęboko wierząca, bo nie wiem jaka jest miarka  tej głębokości  wiary, ale rzeczywiście dla mnie to jest pewien fundament, jeśli mam odpowiedzieć kim jestem  to jestem człowiekiem który wierzy w Boga i staram się w z związku z tym żeby ta definicja wpływała na wszelkie moje działalności więc oczywiście w dalszych odpowiedziach mogę odpowiedzieć jestem ojcem, mężem, jestem dziennikarzem, jestem pisarzem, byłem animatorem kultury może znów będę za chwilę. Dużo rzeczy w życiu robiłem ale chyba jednak najważniejsze to nie tracić tego – punkt pierwszy czyli wiary w Boga.

Cudownie powiedziane. Spotykamy się też nie przypadkiem w takim miejscu jak Głuszyca, dlatego że Pan uczestniczył w Sudeckim Forum Inicjatyw. Jak to się stało że do takiej małej miejscowości jak Głuszyca Pan trafił?

Miejscowość może jest mała ale są tu wielcy ludzie i wielkie inicjatywy. Trafiłem tutaj bo zostałem zaproszony miałem wielki zaszczyt uczestniczyć w pierwszym Sudeckim Forum Inicjatyw, które odbyło się w ubiegłym roku, prowadziłem panele ze znakomitymi rozmówcami. Byłem pod ogromnym wrażeniem organizacji tego wydarzenia, publiczności i wszystkiego co się wokół tego forum  wydarzyło, bo to nie jest tylko spotkanie polityków, samorządowców czy ludzi kultury, ale to jest właściwie również projekt kulturalny na którym są fantastyczne koncerty i w ogóle można powiedzieć że to jest naprawdę znakomity format który Państwo tutaj odkryliście i który tworzycie, który jest generalnie godny naśladowania przez wszystkie inne inicjatywy żeby właśnie tak powiązać rozmowy o Polsce, również o gospodarce, również o seniorach, o potrzebach ludzi, o wierze i połączyć to wszystko z cudownymi koncertami.      

Jeszcze trzeba zaznaczyć  że codziennie mieliśmy okazję uczestniczyć w Eucharystii to też ma na pewno niesamowity wpływ na formę tego wydarzenia.  

Tak, tak z całą pewnością choć jakby to wiadomo jak mówiłem o pewnym wzorcu do powtarzania to wiadomo że nie jest to wzorzec który w tej chwili dałoby się zaimplementować na wszystkich wydarzeniach.

Oczywiście. A gdyby Pan miał wystosować takie zaproszenie do prelegentów, polityków do ludzi kultury, to co by Pan im powiedział, dlaczego warto być w Głuszycy na Sudeckim Forum Inicjatyw.

  Dawno temu Grzegorz Schetyna ówczesny lider Platformy Obywatelskiej powiedział że wybory  wygrywa się w Końskich, później w Końskich właśnie odbyła się debata prezydencka z jednoosobowym udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i chyba nie jest przypadkiem że po tej debacie w Końskich prezydent Andrzej Duda wygrał wybory, moim zdaniem właśnie wybory wygrywa się w Końskich, Głuszycy w Kutnie i innych wspaniałych miejscach które nie są często kojarzone wszędzie, które może  są często pogardliwie wręcz traktowane przez mieszkańców wielkich miast, którzy czują się bardzo ważni dlatego że jest ich bardzo wielu, ale to jest miejsce w którym powinno się być, spotkać z mieszkańcami, którzy tutaj bardzo aktywnie uczestniczą w spotkaniach. Tu są można powiedzieć tłumy na panelach, których to tłumów można nie spotkać na wielu innych bardzo cenionych i wieloletnich już wydarzeniach ekonomicznych czy gospodarczych czy społecznych, a tutaj można porozmawiać nie tylko prelegenci z panelistami i odwrotnie ale także z ludźmi którzy siedzą i słuchają i zadają bardzo mądre pytania. To jest doświadczenie z jednej strony urealniające zwłaszcza tych polityków którzy na co dzień gdzieś w swoich gabinetach często po prostu odrywają się od życia zwykłych ludzi. Jest też niesłychanie inspirujący, dla mnie format Sudeckiego Forum  Inicjatyw w Głuszycy właśnie jest spotkaniem z prawdziwą Polską. Ta nasza Polska wielkich miast, nie powiem niczego odkrywczego jest już czymś innym, ona jest kosmopolityczna, trochę wymieszana. Ja uważam że Polska jest w Głuszycy, jeżeli ktoś chce wiedzieć czym żyją Polacy, jak chce z Polakami rozmawiać, chce poznać ich problemy to właśnie musi pojechać do Głuszycy. Tutaj jest serce Polski. Oczywiście ja tu nie chcę obrażać żadnej miejscowości ani wokół Głuszycy ani innych województwach, ale chcę właśnie zwrócić uwagę na to że umiejscowienie w małym miasteczku, powiedziałbym nawet nie gniewajcie się Państwo położonym peryferyjnie, no bo przecież jesteście tuż przy samej granicy, jest czymś niesłychanie ważnym, czymś co rzeczywiście pozwala zrozumieć bardzo wiele procesów które w naszym społeczeństwie i w naszym państwie zachodzą.  

Istotą tych spotkań jest spotkanie z człowiekiem twarzą w twarz, panele się kończą potem przechodzimy sobie na kawę, herbatę a  ci ludzie nie wychodzą oni stoją i mają ochotę rozmawiać. To też myślę że ma ogromny wpływ na odbiór tego co jest wygłaszane na scenie.   

  To jest taka kameralność która nie oznacza wcale w tym przypadku, że kameralność sprowadzana do trzech osób tak, ale taka kameralność która jakby udziela się, atmosfera małego miasteczka, znów  nie gniewajcie się państwo, ale małe miasteczko przynajmniej dla mnie kojarzy się z takim miejscem gdzie ludzie się znają, gdzie patrzą sobie w oczy, potrafią zapytać czy sobie pomóc i ta atmosfera właśnie mało miejska  w tym najlepszym  tego słowa znaczeniu istnieje na tym forum, czyli wszyscy nagle stają się tak naprawdę sąsiadami , czy to jest minister, czy to jest ksiądz, czy jeszcze ktoś zupełnie inny, jest taka bliskość, bliskość która zachęca do rozmów, która powoduje że nie ma takiego dystansu, nie ma takiego odgrodzenia, i rzeczywiście  prawdopodobnie co najmniej  połowa tej wartości a może i nawet więcej, to są te spotkania jak to się mówi  off  kamera, poza sceną, bez mikrofonów kiedy ludzie ze sobą rozmawiają, to jest tak niesłychanie ważne, bardzo wiele wydarzeń  tego rodzaju forów, kongresów, w okresie pandemii zostało sprowadzonych siłą rzeczy do wydarzeń online i to jest no czasem po prostu tak trzeba było, nie chcę tego krytykować ale to nie ma sensu, to jest tylko pewna formuła  zastępcza, to naprawdę właśnie to  spotkanie z drugim człowiekiem, nawet właśnie  powiem wprost, w kuluarach, poza sceną, to jest taka wartość  dodana która jest moim zdaniem,  kluczowa, a w Głuszycy jest to wręcz gwarantowane,  tak jak mówię tutaj wszyscy czują się blisko siebie, ci którzy tu przyjeżdżają na to  forum i  nie unikają takich kontaktów, są bardzo otwarci.

Cieszę się że wspomniał Pan też o tej formie online, też od niej nie uciekamy, relacjonujemy na żywo, na żywo idą wszystkie panele i koncerty i o dziwo, z takiej małej miejscowości osiągnęliśmy wskaźniki do 10 tyś. oglądalności, więc całkiem nieźle  jak  jak na taką imprezę która odbywa się po raz pierwszy i tak jak Pan mówi w małym miasteczku peryferyjnym.

Czy warto do nas przyjechać? Czy przyjedzie Pan do nas, w lipcu tego roku?

Przyjadę do Głuszycy z największą przyjemnością, przede wszystkim dla gospodarzy tego miejsca, dla tworzenia tutaj naprawdę  wspaniałej, serdecznej, ciepłej atmosfery, która ta atmosfera moim zdaniem jest gwarantem dobrego dialogu, merytorycznej rozmowy. Oczywiście są osoby które uwielbiają  napięcia, konflikty i cieszą się być może z tego że jest jakiś wielki spór, że emocje buzują ale jestem przekonany że musimy szukać tego co nas łączy i Głuszyca i  tutejsze forum jest takim miejscem którym,  pod można powiedzieć, pod  krzyżem, pod tymi niekwestionowanymi wartościami chrześcijańskimi jakby pod skrzydłami spotykamy i rozmawiamy, unikając walki, otwartego konfliktu ale ścigając się na pomysły, jak coś zrobić dobrze, jak coś poprawić, i to jest moim zdaniem prawdziwy skarb taka forma rozmowy która jest oparta o wartości i nie jest sama dla siebie źródłem konfliktu, nie jest  podładowana negatywnymi emocjami, tego trzeba doświadczyć. W bardzo wielu wydarzeniach społecznych czy kulturalnych te emocje, złe emocje wychodzą na wierzch i one potrafią po prostu takie wydarzenia zepsuć, nawet jeżeli  mediom  to się podoba,  bo później mogą jakoś te napięcia pokazywać,  eksponować, to jednak tak naprawdę  dobra rozmowa  powinna być rozmową przyjazną. Sudeckie Forum Inicjatyw  w Głuszycy to jest moim zdaniem miejsce wielu, przyjaznych,  a jednocześnie  prowadzących w mądrym kierunku rozmów.

W takim razie zapraszamy wszystkich, na nasze forum już szykujemy, już zbieramy siły i pomysły na ten czas. Widzimy się w Głuszycy od 08 do 12 lipca na co serdecznie zapraszamy i dziękujemy Panu serdecznie też za rozmowę.

Dziękuje bardzo i obiecuję że będę.

Do zobaczenia

 

Agnieszka Partyka

Nasi partnerzy