Rusza portal o św. Janie Pawle II

  • Napisany przez:

Portal JP2online.pl to nowy etap budowania kultury pamięci o papieżu Polaku. Pomysłodawcą i organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, odpowiedzialne za upowszechnianie myśli i nauki papieża.  Portal rusza oficjalnie 18 maja 2020 r. – w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

-Jesteśmy instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość. Nie pozostajemy obojętni wobec zmian, również technologicznych, które kształtują tę rzeczywistość. – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II i dodaje:

-Dlatego już parę lat temu, z myślą o roku 2020, podjęliśmy trud związany ze stworzeniem portalu JP2online i rozwijania tym samym zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie. W środku tego cyfrowego świata stawiamy naszego papieża, z całym bogactwem jego nauczania, z tekstami, dokumentami, filmami i zdjęciami, które pokazują, jak głębokie i wartościowe było Jego życie.

W portalu JP2online internauci znajdą między innymi:

nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, multimedialny biogram Jana Pawła II, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych.

Część zbiorów będzie dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.

George Weigel, amerykański pisarz katolicki, teolog, działacz społeczny i polityczny, autor biografii papieża Jana Pawła II, pt. „Świadek nadziei” mówi o projekcie:

-[…]Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na uczczenie Jego pamięci z tej okazji jest porzucenie tendencji do myślenia o nim jako o postaci historycznej, powinniśmy raczej myśleć o Papieżu jako o kimś, kogo nauczanie ma wciąż ogromne znaczenie dla Kościoła i społeczeństwa 15 lat po jego śmierci.

Na portalu znajdzie się wiele ciekawych, premierowych materiałów, w tym unikalne nagrania wypowiedzi Karola Wojtyły na spotkaniach Konferencji Episkopatu Polski z lat 1968-78 z zasobów Archidiecezji Warszawskiej w formie plików audio. Wśród blisko tysiąca zgromadzonych audycji Polskiego Radia, uwagę słuchaczy przykują liczne komentarze „na gorąco” po zamachu na Jana Pawła II, a także wypowiedź Prymasa Tysiąclecia nagrana krótko przed jego śmiercią.

Portal jest skierowany do osób zajmujących się szeroko rozumianą popularyzacją myśli Jana Pawła II i edukacją (katecheci, edukatorzy, artyści, producenci filmowi, dziennikarze, animatorzy kultury) oraz pracowników naukowych badających i analizujących spuściznę po Janie Pawle II.

Portal JP2online.pl oficjalnie zaprezentowano na wirtualnej konferencji prasowej 13 maja. W spotkaniu udział wzięli Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, eksperci i dziennikarze. Prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, i prof. Rocco Buttiglione, autor m.in. biografii polskiego papieża, pokrótce przypomnieli nauczanie, a także najważniejsze momenty jego pontyfikatu.

Nasi partnerzy