Spotkania Małżeńskie

Świdnicki Ośrodek Spotkań Małżeńskich działa od 2011 roku. Jest częścią międzynarodowego ruchu świeckich małżeństw, które dzielą się swoim doświadczeniem dialogu z innymi. Założycielami i  liderami naszego ośrodka są Ewa i Robert Stolarczykowie. Sześć par animatorów wspiera  ks. Przemysław Pojasek.

Siedziba naszego ośrodka mieści się w Świdnicy w Diecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przy ul. Budowlanej 4.

W ciągu roku prowadzimy 2-3 weekendy podstawowe i 1-2 weekendy pogłębiające. Terminy na każdy rok podajemy na stronie. Podczas rekolekcji weekendowych korzystamy z gościny księży pallotynów z Ząbkowic Śląskich. Od dwóch lat organizujemy też rekolekcje dla małżeństw na platformie internetowej

Prowadzimy również spotkania  trzech Małych Grup porekolekcyjnych, podczas których, w gronie kilku małżeństw, kontynuujemy naukę dialogu rozpoczętą na weekendzie podstawowym. Spotykamy się raz w miesiącu z przerwą na wakacje. Dwie grupy spotykają się w Świdnicy. Trzecia grupa, prowadzona na platformie internetowej, jest dedykowana małżeństwom, które z różnych przyczyn nie mogą przyjeżdżać na spotkania do Świdnicy.

Bierzemy również udział w przygotowaniu  do sakramentu małżeństwa  włączając się w prowadzenie Wieczorów dla Zakochanych oraz Rekolekcji dla Narzeczonych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi aktualnymi wydarzeniami. Więcej informacji o Spotkaniach Małżeńskich, różnych kierunkach pracy, a także o duchowości Spotkań Małżeńskich oraz  terminy rekolekcji w innych ośrodkach znajduje się na ogólnopolskiej stronie Spotkań Małżeńskich

Czym są Spotkania Małżeńskie?

Spotkania Małżeńskie (popularnie zwane Dialogami Małżeńskimi) są ruchem rekolekcyjnym mającym na celu pogłębianie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony oraz pełniejsze doświadczenie sakramentalnego wymiaru ich związku. Dokonuje się to poprzez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, która z jednej strony pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, z drugiej zaś – w przypadku nieporozumień – pomoże rozwiązywać konflikty między małżonkami.

Podstawową formą pracy Spotkań Małżeńskich są trzydniowe rekolekcje o charakterze warsztatów. W czasie ich trwania nie ma tradycyjnych konferencji ani katechez. Odpowiednio przygotowane małżeństwa i kapłani wprowadzają uczestników do pracy własnej, polegającej na nauce i doświadczeniu dialogu. Praca ta prowadzona jest przez małżonków wyłącznie we dwoje. Żadne sprawy łączące lub dzielące małżonków uczestniczących nie są ujawniane w grupie. Uczestnictwo w Spotkaniach Małżeńskich wiąże się z wyjazdem do domu rekolekcyjnego. Rekolekcje rozpoczynają się w piątki o godz. 17:30, a kończą w niedziele ok. godz. 15:00. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Konieczny jest udział obojga małżonków, bez dzieci, na całości programu.

– Szczególną formą pracy niektórych ośrodków są rekolekcje dla małżeństw oczekujących na adopcję dziecka.

– Małżeństwa cywilne w powtórnych związkach po rozwodzie zapraszamy na oddzielne rekolekcje, proponujemy im refleksję nad chrześcijańskimi drogowskazami dla nich.

– Spotkania Małżeńskie prowadzą cykle Wieczorów dla Zakochanych oraz Rekolekcje dla Narzeczonych, które przygotowują do zawarcia małżeństwa.

Podczas pierwszego, podstawowego weekendu uzyskujemy wiedzę jak prowadzić dialog. Odbywamy też dwudniową praktykę wcielającą tę wiedzę w życie. Dla wielu małżeństw czas spędzony na rekolekcjach jest początkiem budowy zupełnie nowej relacji ze sobą. Nie jest to łatwa droga. Nie chcemy zostawić małżeństw, które postanowiły oprzeć swoje życie na dialogu bez pomocy. Dlatego proponujemy:

 ➡ spotkanie porekolekcyjne na którym dzielimy się doświadczeniem dialogu po odbytym weekendzie,

➡ comiesięczne spotkania małej grupy, podczas których kontynuujemy naukę dialogu i wzajemnego zrozumienia. W tych spotkaniach uczestniczy kilka par małżeńskich oraz kapłan. Jest podczas nich okazja do dialogu małżeńskiego oraz do rozmowy o swoich doświadczeniach z innymi małżeństwami. Podczas tego spotkania zapraszamy również na swobodne rozmowy przy cieście, kawie i herbacie. W naszym Ośrodku są dwie takie grupy, informacje o terminach spotkań podajemy w aktualnościach i na stronie. 

Małżonków, którzy uczestniczyli w rekolekcjach podstawowych zapraszamy na  rekolekcje pogłębiające, które wzbogacają wiedzę i pomagają nabrać umiejętności w dialogu małżeńskim ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb psychicznych, temperamentów oraz dialogu z Panem Bogiem.

Zachęcamy też do skorzystania z turnusów wakacyjnych, podczas których jest miejsce na dialog i na wspólne, rodzinne spędzenie czasu.  Informacje o organizowanych wakacjach z dialogiem pojawiają się wiosną na stronie ogólnopolskiej Spotkań Małżeńskich. Można wybrać rodzinny wypoczynek w górach, nad jeziorem, nad morzem.

 

 

Planowane rekolekcje  dla małżeństw w 2022 r. w naszym ośrodku:

⇒ weekendy podstawowe:

5-7 sierpnia 2022 – Ząbkowice Śląskie 

14-16 października 2022 – Ząbkowice Śląskie 

→ WIECZORY DLA ZAKOCHANYCH – przygotowanie do sakramentu małżeństwa:

10 V – 5 VII 2022 godz. 19.00 – 21.30 – 9 wtorkowych wieczorów w formie warsztatów, które pozwalają na lepsze poznanie, ustalenie hierarchii ważności życiowych spraw, poznanie sposobów rozwiązywania konfliktów i budowania autonomii własnego związku. 

Spotkania  I Małej Grupy  o godz. 16.00 

spotkania w Świdnicy ul. Piekarska 6 (przedszkole prowadzone przez zgromadzenie sióstr prezentek) godz. 16.00. Planowane terminy:

30 kwietnia (wyjątkowo na wspólnym obiedzie w restauracji), 15 maja, 26 czerwca (piknik rodzinny- miejsce i godzinę podamy w najbliższym czasie)

Spotkania II Małej Grupy 

Spotkania III Małej Grupy prowadzonej zdalnie na platformie zoom

Małżeństwa, które uczestniczyły w Weekendzie Podstawowym i chciałyby kontynuować pracę nad swoją relacją, a z różnych przyczyn nie mogą przyjeżdżać na spotkania do Świdnicy – zapraszamy do comiesięcznych spotkań internetowych. Pierwsze spotkanie tworzące tę grupę planujemy na niedzielę 21 listopada 2021 o godz. 15.30. Daty kolejnych spotkań: 19 XII, 23 I, 20 II, 20 III, 24 IV, 22 V, 19 VI 2022. 

Msze święte w roku 2022 w intencji uczestników i animatorów Spotkań Małżeńskich odprawiane w Sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodzin (Świdnica ul. Kotlarska 19):

25 VI godz. 18.30, 30 VII godz 18.30, 27 VIII godz. 18.30, 24 IX godz. 18.30, 29 X godz. 18.30, 26 XI godz. 18.30, 31 XII godz. 18.30

 

http://spotkania-swidnica.pl/

 

Nasi partnerzy