Światowy Dzień Radia.

Światowy Dzień Radia (ang. World Radio Day) – święto obchodzone od 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii (2010), proklamowane przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku.
„Halo halo! Tu Polskie Radio Warszawa” – tak brzmiały słowa pierwszego komunikatu, który popłynął w eter w 1925 roku. Wypowiedziała je pierwsza polska spikerka Halina Sztompkówna. Pod wieloma względami pionierskie przedsięwzięcie, jakim było uruchomienie publicznej rozgłośni, stanowiło wyzwanie techniczne, ale było też niezwykle ważne dla życia Polaków
.
Pierwsza audycja poświęcona była Fryderykowi Chopinowi. Ówczesny program radiowy wypełniały także odczyty, a później koncerty na żywo i z płyt. Przyciągały one do radioodbiorników tłumy podobne tym, które dzisiaj przyciągają seriale. – Dla odbiorców niewyobrażalne było to, że można usiąść sobie w domu albo wybrać się na spotkania organizowane w Hotelu Europejskim i posłuchać koncertu z Berlina albo z Paryża. Takie okazje wymagały szczególnych przygotowań, odświętnego stroju i odpowiedniej oprawy – opowiada Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim radiu, założyciel serwisu Radio Polska.

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy Mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu – jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy. Transmisja Mszy św. w radiowym eterze była jednym z postulatów stoczniowców Sierpnia 1980. W podpisanym 31 sierpnia 1980 protokole porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku znalazł się jasny zapis: „Rząd zapewni transmisję radiową niedzielnej Mszy w ramach szczegółowego uzgodnienia z Episkopatem”

Polskie Radio w każdą niedzielę o godz. 9.00 transmituje w Programie 1 Mszę świętą z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.
Nasze audycje i podcasty:
https://wakcji24.pl/drs/
źródło
https://www.polskieradio.pl/
https://pl.wikipedia.org/
foto:https://pl.freepik.com/

Nasi partnerzy