Święta Agnieszka

Święta Agnieszka, dziewica i męczennica 

W starożytności św. Agnieszka była jedną z najbardziej popularnych świętych. Pisali o niej święci między innymi papież św. Grzegorz I Wielki. Gdy była małą 12 letnią dziewczynką miała ponieść męczęńską śmierć na stadionie  Domicjana około 305 roku. Na miejscu „ świadectwa krwi „ jest dziś Piazza Navona. Blisko grobu męczennicy wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem, w której 21 stycznia  zgodnie ze starym zwyczajem poświęca się dwa białe baranki. Według przekazów o rękę Agnieszki, która miała  złożyć wcześniej ślub czystości zabiegało wielu mężczyzn, a wśród nich pewien młody rzymski szlachcic oczarowany jej urodą. Święta jednak odrzuciła wszystkich mówiąc, że wybrała Małżonka, którego nie można zobaczyć. Zalotnicy chcieli złamać jej upór i oskarżyli się ją o to, że jest chrześcijanką. Została doprowadzona pod sąd ale nie uległa ani żadnym namowom ani groźbom. Rozniecono ogień, przyniesiono narzędzia tortur ale święta przyglądała się temu z niewzruszonym spokojem. 

Następnie świętą odesłano do domu publicznego, ale jej postać budziła taki szacunek, że żaden z grzesznych młodzieńców nie śmiał się do niej zbliżyć. Tylko jeden był odważniejszy ale został porażony ślepotą i umarł w konwulsjach. Młoda Agnieszka wyszła z domu rozpusty nadal czysta. Zalotnicy znów podburzali sędziego i bohaterska męczennica została rzucona w ogień. Wyszła z niego nietknięta więc skazano ją na ścięcie. „ Udała się na miejsce kaźni –  jak pisze św. Ambroży – szczęśliwsza niż inne, które szły na swój ślub. Wśród powszechnego płaczu ścięto jej głowę. 

 Święta męczennica jest patronką dzieci, panien i ogrodników.  Legenda głosi, że dziewczynka została całkowicie obnażona. Za sprawą cudu okryła się płaszczem włosów. Imię Agnieszki jest wymieniane w I Modlitwie Eucharystycznej. 

W ikonografii święta Agnieszka jest przedstawiana z barankiem mającym nimb lub dwiema koronami – dziewictwa i męczeństwa. Nieraz także płonie obok stos na którym próbowano ją spalić.  Warto pamiętać aby prosić świętą Agnieszkę o pomoc w trudnych sytuacjach. 

Opracowano na podstawie strony :

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-21.php3

Nasi partnerzy