Trzy zasady katolika w mediach

  • Napisany przez:

– Nikt o zdrowych zmysłach nie chce, aby o nim mówiono źle, a zwłaszcza mówiono o nim nieprawdziwe – mówi bp Marek Mendyk.

Już dzieci w szkołach na lekcjach informatyki uczą się netykiety – zbioru zasad dobrego zachowania w internecie. Niestety dzięki anonimowości, którą zapewnia internet, można czuć się zwolniony z jakichkolwiek zasad. Jednak dla katolików poprzeczka jest postawiona wyżej. Nie wystarczy im tylko grzecznie i przyzwoicie się zachowywać, również z wirtualnym świecie, ale obowiązują ich etyka i moralność wypływające z Bożych przykazań i prawa naturalnego. Biskup Marek Mendyk z mocą podkreśla, że tworzenie i powielanie fake newsów trzeba nazywać wprost grzechem: – Pamiętajmy, że przykazanie Boga pozostaje niezmienne: „nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Ono jest wpisane w naturę każdego człowieka. Także niewierzącego. Nikt o zdrowych zmysłach nie chce, aby o nim mówiono źle, a zwłaszcza mówiono o nim nieprawdziwe czyli wymyślone rzeczy.

Na pytanie jaką postawę katolik powinien przyjąć wobec szerzenia się medialnych kłamstw podaje trzy podstawowe zasady. Pierwszą z nich jest, aby samemu żyć w prawdzie. – Nie wystarczy tylko upominać się o prawdę, ale samemu trzeba żyć w prawdzie. Mamy być światłem dla innych – pamiętamy dobrze słowa Jezusa: „tak niech świeci wasze światło przed ludźmi…” – mówi bp Marek Mendyk. Przypomina, że to jest podstawowa misja chrześcijan w świecie, którzy mają głosić Dobrą Nowinę. 

Drugą zasadą jest umiejętność zdystansowania się od treści, które pojawiają się w mediach. Według biskupa świdnickiego karmienie się jedynie złymi nowinami odbiera pokój ducha, zniewala i nie pozwala spokojnie realizować swojego powołania. – Trzecia zasada to stale uczyć się, jak reagować wobec „fejków” i hejtowania. Tu trzeba też dużo wiedzieć i słuchać mądrych ludzi, którzy się znają na rzeczy. Dlatego dziękuję diecezjalnemu instytutowi Akcji Katolickiej diecezji świdnickiej za bardzo cenną inicjatywę, jaką jest konferencja poświęcona fake newsom. Jestem przekonany, że nie tylko otworzy nam ona umysły na płynące zagrożenia, ale jeszcze podpowie, jak reagować na tego tylu działania – dodaje, zapraszając na konferencję „Fake news’em w katolika” wszystkich tych, którym zależy na mądrym, dobrym i prawdziwym przekazie informacji.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego „ Pomówienie, Hejt, Manipulacja” debatować będą: Bp Marek Mendyk – Asystent Krajowy Akcji Katolickiej, Marcin Warchol – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Jacek Pawlik – Prezes Zarządu AK Diecezji Świdnickiej, Artur Wdowczyk – Kancelaria Adwokacka, Pawel Ozdoba – Prezes Zarządu Fundacji „Centrum Życia i Rodziny”. Konferencja zaplanowana jest na 10 grudnia 2022 r. o godz. 10.00 (sobota) w auli Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej przy placu Wojska Polskiego 2 w Świdnicy.

Nasi partnerzy