Wambierzycka Szopka

Stajenka to symbol miłości Boga do ludzi. Przypomina nam o tym, co ważne i aktualne dla nas, dla każdej rodziny. Z tego powodu jest żywą Ewangelią. Dzieciątku idzie oddać pokłon cała ludzkość – wszyscy jesteśmy równi. Jeśli On jest w naszym życiu obecny, to ono się odradza i… wtedy jest prawdziwe Boże Narodzenie. 

 

Wzorem św. Franciszka twórcy pierwszej stajenki

Szopkę bożonarodzeniową po raz pierwszy w dziejach urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio w 1223 roku. Początkowo szopki powstawały przy klasztorach franciszkańskich, z czasem tradycja ich budowania rozprzestrzeniała się po całej Europie, jednak najbardziej rozwinęła się we Włoszech. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku również przez franciszkanów, którzy w tym czasie osiedlili się w naszym kraju – czytamy na stronie sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. 

Obecna szopka, pochodząca z drugiej poł. XIX wieku, umieszczona jest w budynku u podnóża Kalwarii. Inicjatorem jej budowy był Longin Wittig. Ten niezwykle utalentowany człowiek urodził się we wsi Góra św. Anny, niedaleko Nowej Rudy w 1824 roku. Wychowany w rodzinie, w której budowa szopek bożonarodzeniowych była tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, postanowił wybudować dużą mechaniczną szopkę. Prace nad sceną przedstawiającą narodzenie Jezusa rozpoczął około 1850 roku, mieszkając jeszcze we wsi Góra św. Anny. W roku 1877 przeprowadził się do Ścinawki Średniej, skąd w roku 1882 przybył do Wambierzyc. Wraz z rodziną zamieszkał w miejscu, w którym stoi obecnie budynek mieszczący szopkę. Tu też swoje niezwykłe dzieło zaczął pokazywać okolicznym mieszkańcom.

W 1946 roku opiekę nad szopką przejęły lokalne władze, które przekazały ją następnie na rzecz miejscowej parafii. Dziś zbiór ruchomych szopek autorstwa Longina i Hermanna Wittigów wpisał się na trwałe do kanonu zabytków wambierzyckich. Pełna misternych, kolorowych i poruszających się figurek szopka bardzo szybko stała się ciekawostką dla odwiedzających to miejsce pielgrzymów i turystów.

Odwiedzane przez dzieci i dorosłych, pielgrzymów i turystów, szopki niezmiennie od ponad stu lat wzbudzają zachwyt i uznanie dla kunsztu ich twórców.

Żłóbek to zaproszenie do kontemplacji.

Życząc wszystkim czytelnikom zdrowia, bo właśnie ono w ostatnim czasie nabrało wyjątkowego znaczenia, pogody ducha, miłości, wspaniałych chwil w gronie najbliższych osób, prawdziwej przyjaźni, tylko szczerych osób wokół siebie, a nade wszystko pokoju i Bożego błogosławieństwa od nowonarodzonego Chrystusa –  zapraszamy do odwiedzenia wambierzyckiej Ruchomej Szopki. 

Godziny otwarcia

  • 9.00 – 18.00 codziennie od maja do końca września
  • 10.00 – 16.00 codziennie od października do kwietnia
  • NIECZYNNE: 1 stycznia, Wielkanoc,  1 listopada, 25 grudnia

Ceny biletów

  • 8 zł – normalny
  • 6 zł – ulgowy dla emerytów, rencistów i studentów
  • 4 zł – ulgowy dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat

Tel. – +48 74 871 91 97 (w godz. otwarcia)

Zapraszamy serdecznie!

więcej – wambierzyce.pl/ruchoma-szopka

 

Nasi partnerzy