Wieliczka. Olśniewająca Kaplica św. Kingi

  • Napisany przez:

W Kopalni Soli „Wieliczka”, na głębokości 101 metrów pod ziemią, ukrywa się przed słońcem największa podziemna świątynia na świecie – zdobiona w całości w soli – kaplica św. Kingi, patronki górników solnych.

Wydaje się stosunkowo ponura, ciemna i smutna, ale to tylko pozory, bo rozświetlają ją zjawiskowe żyrandole wykonane z solnych kryształów. Rozlewają swoje ciepłe światło na imponującą komorę, długą na ponad 54 metry, wysoką na 11 metrów i szeroką na 18 metrów.

Msze w kaplicy św. Kingi

Kaplica św. Kingi jest otwarta dla wiernych i zaprasza na niedzielną Mszę św. lub np. na pasterkę. W kaplicy odbywają się również Msze św. z okazji imienin patronki św. Kingi oraz św. Barbary.

Kaplica wypełniona jest dziełami stworzonymi przez utalentowanych górników-rzeźbiarzy. Najbardziej znani to Antoni Wyrodek oraz bracia Józef i Tomasz Markowscy. Z uwagi na doskonałą akustykę w kaplicy odbywają się również koncerty.

Relikwie św. Kingi w Wieliczce

Tomasz Markowski wykonał najważniejszą część kaplicy, czyli trzyczęściowy ołtarz. W jego bocznych częściach znalazły się figury św. Józefa i św. Klemensa – patrona górników oraz parafii wielickiej – a w centrum św. Kinga. Jej relikwie, przywiezione tutaj w 1994 roku, umieszczono we wnęce stołu ołtarzowego. Autorstwa Tomasza Markowskiego jest również ambona, której dolna cześć ma odzwierciedlać położenie Wawelu, jego mury obronne i wzgórze. Oprócz tego spod ręki górnika wyszły m.in. ołtarze boczne, płaskorzeźby „Wyrok Heroda” i „Rzeź niewiniątek” oraz figura Matki Boskiej z Lourdes.

Kolejny górnik-artysta Antoni Wyrobek, upiększył powierzchnię kaplicy. Zawdzięczamy mu wykonaną w soli balustradę, która wyznacza granicę prezbiterium, oraz posadzkę solną. Artysta nie zapomniał również o płaskorzeźbach, skupiając się na nowotestamentowych wydarzeniach, takich jak np. „Ucieczka do Egiptu” czy „Wesele w Kanie Galilejskiej”. Zainspirowany freskiem Leonarda da Vinci, stworzył też „Ostatnią Wieczerzę”. Oprócz tych wspomnianych, kaplica zawiera jeszcze wiele innych fragmentów z Pisma Świętego odzwierciedlonych w jej wystroju.

Co jeszcze możemy podziwiać w kaplicy?

W prezbiterium – krzyż papieski, który ma symbolizować wszystkie cztery kopalnie soli na terenie Polski: Wieliczkę, Bochnię, Sieroszowice, Kłodawę. Dodatkowo w 1999 roku oddano cześć Janowi Pawłowi II i ustawiono w świątyni pomnik Ojca Świętego, wyrzeźbiony przez Stanisława Anioła i jego pomocników. Ta figura to jedyny na świecie przykład solnej rzeźby papieża. Uważny obserwator dostrzeże znajdująca się na prawej stronie Kaplicy – szopkę betlejemską. Wykonał ją Mieczysław Kluzek.

Kaplica św. Kingi jest nie tylko miejscem kultu, ale także galerią solnej sztuki i salą koncertową.

W 1978 roku, Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dwa lata wcześniej – w krajowy rejestr zabytków.

źródło: wieliczka.sakralnebudowle.pl

zdj. – Inka Zembrzuska

[ngg src=”galleries” ids=”500″ display=”basic_thumbnail”]

Nasi partnerzy