Wolontariat nie tylko dla młodych

W minioną sobotę Fundacja Katolicka Inicjatywa „Berit” przeprowadziła Debatę pod tytułem: Wolontariat nie tylko dla młodych, w ramach działań Korpusu Solidarności.

Wśród prelegentów wystąpili, z ramienia fundacji Joanna Wielgus – wolontariusz, Agnieszka Partyka  dziennikarz portalu i gazety wAkcji wolontariusz Fundacji „Berit”, a także Zbigniew Konopka, Prezes Fundacji „Dunajec” i Waldemar Nowik Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

Prelegenci oraz zaproszeni goście szukali odpowiedzi na następujące zagadnienia:

  • Dlaczego ludzie dorośli w tym także seniorzy podejmują się działań w ramach wolontariatu. 
  • Czym różni się wolontariat młodzieży i osób dorosłych.
  • Jakie trudności napotykają na swojej drodze dorośli wolontariusze. 
  • Jakie są powody podejmowania wolontariatu wśród dorosłych.

Poznaliśmy stanowiska osób zajmujących się wolontariatem polegającym na ewangelizacji, pomocy humanitarnej a także organizacji czasu seniorom i młodzieży. Wysnuto wiele ciekawych wniosków.

Zasadniczą różnicą w wolontariacie młodzieży i dorosłych okazała się przede wszystkim motywacja. Młodzież często angażuje się w akcje społeczne wraz ze znajomymi. Czasem za ich wolontariatem mimo wszystko podążają profity w postaci podwyższonej oceny z zachowania czy możliwości skorzystania z darmowego wyjazdu czy innych atrakcji około wolontariackich.

Zbigniew Konopka który na co dzień zajmuje się wsparciem humanitarnym dla Polaków na Kresach Wschodnich zauważył że dorośli angażują się w wolontariat z potrzeby serca. Pomagają w przestrzeniach które są dla nich ważne, często mają związek z ich korzeniami czy historią życia.

Zupełnie inne spojrzenie na wolontariat rzucił nam Waldemar Nowik. Jego działania mają charakter Ewangelizacyjny a co za tym idzie są ugruntowane na jego wierze w Boga. Zwrócił nam uwagę na fakt, że on i organizacja której przewodzi, czyli Parafialny Oddział Akcji Katolickiej mają na celu pogłębianie wiary ludzi ich otaczających. Gdyby nie ich własna głęboka wiara i potrzeba niesienia pomocy innym ich działania w tej dziedzinie nie przyniosłyby owoców.

Zauważyliśmy także, że osoby dorosłe oprócz chęci działania niosą za sobą doświadczenie które na wielu płaszczyznach im to działanie ułatwia. Nie są ograniczani przez zakazy ze strony rodziców. Mogą sami w 100% decydować o swoim zaangażowaniu w dane działanie. Część z nich dysponuje dobrami czy funduszami które mogą zaangażować w swoje działanie.

Wolontariat młodych cechuje się często zaangażowaniem na różnych polach, w różnym okresie życia. Osoby dojrzałe wybierają najczęściej jedno konkretne dzieło któremu oddają się długofalowo.

Owocna była otwarta dyskusja po zakończeniu oficjalnej części. Goście zadawali pytania na temat działań Korpusu Solidarności oraz możliwości korzystania z  Systemu Obsługi Wolontariatu.

 „Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu

Długoterminowego na lata 2018 -2030”

System Obsługi Wolontariatu

Nasi partnerzy