Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wyczekiwane przez dzieci podobnie jak urodziny czy Boże Narodzenie. Tego dnia każde z nich powinno poczuć się wyjątkowo i miło spędzić czas z najbliższymi.  

Początki święta dzieci sięgają 1925 roku kiedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, ale dopiero w 1954 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wskazało, by państwa członkowskie organizowały obchody Dnia Dziecka przynajmniej raz w roku. Data tego święta została określona na 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, ale nie zostało to narzucone, więc władze państw same wskazały najbardziej odpowiedni czas na świętowanie. Tak więc zobaczmy jak obchodzi się Dzień Dziecka w różnych krajach!

 Polska

 Pierwszy Dzień Dziecka w  naszym kraju obchodzono 22 września 1929 roku, rodzice z dziećmi udawali się na poranną mszę do kościoła, następnie szli do szkół, gdzie czekało na nich ciekawe przedstawienie i luźne lekcje. W 1952 roku zmieniono datę na 1 czerwca- podobnie jak w innych państwach bloku wschodniego. Jest to ważne święto w Polsce, tak samo jak Dzień Matki czy Dzień Ojca. W tym dniu zazwyczaj nie ma zajęć dydaktycznych w szkole, są organizowane zawody sportowe, wycieczki, ogniska, wyjścia do kina czy teatru. 

Francja i Włochy

Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech przypada na 6 stycznia, ale święto to jest lepiej znane w owych krajach pod nazwą “Dzień Rodziny”. Dzieci zakładają papierowe korony, odbywa się uroczysta kolacja pełna różnych potraw, najmłodsi otrzymują prezenty i słodycze, otwierają ciasteczko z wróżbą, z której odczytują, co może je czekać w nadchodzącym roku.

Japonia

W kraju kwitnącej wiśni Dzień Dziecka podzielony jest na dwa osobne dni. Chłopcy świętują 3 marca, co wiąże się z przywieszaniem papierowych ryb w ogrodzie, dziewczynki świętują 5 maja podczas Święta Lalki, gdzie dziewczęta stroją swoje lalki. 

Turcja

W Turcji Dzień Dziecka przypada na 23 kwietnia. Ten dzień to jednocześnie rocznica odzyskania przez kraj niepodległości. W tym dniu dzieci puszczają latawce. Ich twarze są malowane również kolorowymi farbami na podobieństwo zwierzątek.

Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi

Dzieci są przykładem dla dorosłych. Z łatwością dostrzegają cuda tego świata, mają w sobie niezwykłą wrażliwość, która jest darem. W ferworze codziennych obowiązków, trudów, pracy, uwadze dorosłych mogą umknąć ślady w świecie, jakie pozostawia dla nas Bóg. Śpiew ptaków, szemrzący strumień, szum wiatru, Boży uśmiech w tańczących promieniach słońca. Dzieci dostrzegają najdrobniejsze szczegóły i przypominają nam jak piękny jest świat. 

Dzień Dziecka obchodzimy tylko raz w roku, ale przecież jesteśmy dziećmi Bożymi! Bóg pokochał każdego z nas i wybrał jako swojego syna czy córkę. 365 dni w roku jesteśmy otoczeni miłością i opieką naszego Ojca w Niebie. Warto więc świętować to każdego dnia i dostrzegać piękno otaczającego nas świata!

Nasi partnerzy