Wyróżnieni medalem Benemerenti in Opere Evangelizationis

  • Napisany przez:
Doktor Helena Pyz, nazywana „Matką trędowatych”, ojciec profesor Piotr Nawrot, misjonarz i muzykolog z Boliwii, oraz Katolicka Agencja Informacyjna – to niektórzy spośród wyróżnionych Medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis”.
Nagrody przyznawane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, honorują zasłużonych dla misyjnego dzieła Kościoła. Uroczysta gala wręczenia medali odbyła się w Warszawie.
 
Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” zostały wręczone już po raz trzeci. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur przyznał, że podziwia wszystkich angażujących się w działalność misyjną.
„Oprócz tych, którzy pracują w misji ad gentes jest duże zaplecze misyjne. Ci, którzy pracują w tzw. animacji misyjnej, współpracy misyjnej” – zauważył bp Mazur.

Jedną z wyróżnionych jest dr Helena Pyz. Od 30 lat jako lekarz pracuje w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Należy do Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Już wcześniej w rozmowie z dziennikarzami dr Pyz chętnie wspominała Prymasa Tysiąclecia, który – jak mówiła – swoim słowem i przykładem uczył wiary. –„Pamiętam, przecież jeszcze wtedy modliliśmy się po łacinie, kiedy powiedziałam Ojcu: ale przecież ja nic z tego nie rozumiem. A Ojciec wtedy powiedział: ale Pan Bóg rozumie. Mam świadomość, że jeżeli nawet jestem na Mszy św. i nie wszystko rozumiem w języku hindi, to wiem, że to zrozumienie każdego słowa nie jest potrzebne. To nie jest takie istotne. Ważna jest intencja i to, co się ma w sercu” – powiedziała dr Pyz.

Wśród wyróżnionych znaleźli się również ojciec Andrzej Madej, Elżbieta Wryk czy Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” jest przyznawany w 4 kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; pomoc modlitewną i duchową, pomoc materialną oraz wspieranie misji poprzez informacje.

Kapituła Medalu pod przewodnictwem ks. bp Jana Piotrowskiego postanowiła o przyznaniu Medalu także 3 laureatom poza wspomnianymi kategoriami – za wyjątkowe zasługi misyjne. Pierwszą z nich jest ojciec profesor Piotr Nawrot ze Zgromadzenia Słowa Bożego, misjonarz werbista, a także pasjonat muzyki krajów misyjnych, wielce zasłużony dla jej propagowania.

Medal „Benemerenti” przyznano także siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (starowiejskich), które od ponad dziewięćdziesięciu lat ofiarnie pracują na placówkach misyjnych w Zambii i Republice Południowej Afryki. Uhonorowano też siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji, które w Polsce, w klasztorze w Nysie, od wielu lat gorliwie wspierają pracę misjonarzy poprzez modlitwę, adorację eucharystyczną i ofiarowanie cierpień.

źródło – eKai

Nasi partnerzy