Pomysł na urlop? Henryków…
Kontynuując pomysł na wakacyjne podróżowanie Szlakiem Cystersów, dzisiaj zachęcamy do odwiedzenia Henrykowa. Miejsca, w którym poznacie historię cystersów, obejrzycie ciekawe wnętrza pocysterskiego opactwa, a poza jego murami wypoczniecie w zabytkowym parku. Miasto znajduje się w dekanacie ziębickim w diecezji świdnickiej.
Tu znajduje się pierwszy rok Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Wrocławskiej, Dom Opieki św. Jadwigi dla osób starszych i chorych, Katolickie Liceum Ogólnokształcące dla młodzieży męskiej wraz z internatem.
W opactwie można obejrzeć m.in. sale reprezentacyjne, refektarz, kapitularz oraz zobaczyć kościół parafialny z zachowanymi stallami. Park i sad dają możliwość relaksujących spacerów, a zwierzęta, mieszkające w minizoo, są dla dzieci wielką atrakcją.
Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj. Kiedy niejaki Boguchwał zaproponował żonie pomoc przy żarnach, nie spodziewał się pewnie, że jego życzliwa propozycja znajdzie się w pierwszym zdaniu zapisanym w języku polskim w Księdze Henrykowskiej. Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie – to stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie.
Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w XIII w. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy. Oryginał Księgi Henrykowskiej znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, ale w Henrykowie, w tzw. Sali Dębowej, udostępniona jest jej wierna kopia.
Centralnym obiektem w Opactwie jest kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela, pochodzący z XIII wieku, a rozbudowywany w XIV, XVII i XVIII stuleciu. Świątynia reprezentuje wspaniały, barokowy wystrój wnętrz, zobaczyć tu można m.in. słynne „stalle henrykowskie”. Powstawały przez 150 lat i nikogo, kto je zobaczył nie dziwi, że trwało to tak długo. Bardzo efektowny jest też ołtarz główny. Znajdują się w nim obrazy znanego na Śląsku Michała Willmanna. Jej proboszczem i przeorem tutejszej cysterskiej wspólnoty. jest O. Wiesław Rymarczyk OCist.
W sposób szczególny zakonnicy pielęgnują tutaj Kult Matki Bożej Królowej Świata, którą w dniu 3 sierpnia 1952 r., opat szczyrzycki o. Benedykt ukoronował. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na to, iż w Księdze Henrykowskiej znajduje się pierwsze zdanie w języku polskim.
Przed świątynią stoi efektowna kolumna Świętej Trójcy z XVII wieku.
oprac./ zdj. – Inka Zembrzuska
[ngg src=”galleries” ids=”464″ display=”basic_thumbnail”]