Pomysł na urlop? Krzeszów na Cysterskim Szlaku
Cystersi należą do najstarszych formacji zakonnych. Na Dolny Śląsk zostali sprowadzeni i osadzeni przez księcia Bolesława I Wysokiego, wnuka Bolesława Krzywoustego . Pierwszy klasztor powstał w Lubiążu nad Odrą w 1163 r. Nazwa „cystersi” pochodzi od słowa „Cistertium” – łacińskiej nazwy „Cîteaux”, miejsca lokalizacji pierwszego klasztoru cysterskiego. Od początku zaistnienia Cystersi służyli Bogu i człowiekowi poprzez modlitwę i pracę.
Cystersi znani byli ze swojego zamiłowania do rolnictwa, budownictwa, medycyny, rzemiosła, a także kultury i nauki. Mnisi zakładali winnice i stawy rybne, budowali młyny, browary i tkalnie, wielu z nich było wybitnymi uczonymi, a swoją wiedzą chętnie dzielili się z mieszkańcami. Ich opactwa są prawdziwymi perełkami architektonicznym.
Cysterski Szlak, biegnący przez Dolny Śląsk, a będący częścią Europejskiego Szlaku Kulturowego rozpocząć należy po prawej stronie Odry od północnego Lubiąża i podążać w kierunku Trzebnicy, dalej na południe do Henrykowa i Kamieńca, a stamtąd zakończyć w Krzeszowie. Na mapie Dolnego Śląska znajdują się także szczególne miejsca kultu religijnego, które przyciągają pielgrzymów zarówno z Polski, jak i z Europy: Sanktuarium w Wambierzycach, w Trzebnicy, w Bardzie i Maria Śnieżna na Górze Iglicznej oraz lokalne sanktuaria, np. Sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych na Górze Cierniak w pobliżu Radochowa czy kościół pw. św. Katarzyny w Starym Wielisławiu będący od sześciu lat Międzynarodowym Sanktuarium Maryjnym.
Warto odwiedzić te miejsca. To dobry pomysł na jednodniowy wyjazd z rodziną w myśl powiedzenia: „cudze chwalicie, swego nie znacie” lub na dłuższe pielgrzymowanie i „zaliczenie” każdego z tych miejsc znajdujących się na Szlaku…Na początek:
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie – kompleks światowej klasy zabytków, których początki sięgają XIII wieku. Opactwo nazywane „Europejską Perłą Baroku”, wcześniej zamieszkane przez benedyktynów i cystersów. W 2004 roku uznany za Pomnik Historii. Na miejscu funkcjonuje Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie oraz Opactwo Sióstr Benedyktynek zamieszkujące część klasztorną. W Krzeszowie warto zwiedzić:
- Kościół pw. św. Józefa. Świątynia ufundowana przez opata Bernarda Rosa założyciela Bractwa św. Józefa. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, które swym malarskim kunsztem stworzył Michael Leopold Willmann.
- Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz o wymiarach zaledwie 60 x 37,5 cm. Przedstawia on Matkę Bożą z dzieciątkiem. Wedle tradycji ikona została namalowana na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina modliła się i spożywała posiłki.
- Pełne symboliki śmierci mauzoleum Piastów świdnicko – jaworskich, które powstawało w 1735 r. Wnętrze stanowią połączone arkadą dwie przykryte kopułami kaplice, a całość jest przepięknie malowana przez Georga Wilhelma Neunhertza. Pochowano tu m.in. księcia Bolka I Surowego oraz Bolka II Małego. Mauzoleum jest piękne i wyniosłe. Gra światła, przepiękne malowidła i sarkofagi dostojników wprawiają w zachwyt i zadumę.
- Kaplicę Marii Magdaleny i Grobu Pańskiego. Kaplica jest skromna i surowa, w jej wnętrzu znajduje się wierne odwzorowanie grobu Jezusa Chrystusa z bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie. W jego wnętrzu jest ciemno co sprawia podniosłe wrażenie.
oprac./ zdj. – Inka Zembrzuska
źródło – www.dolnyslask.pl/www.rodzinna-turystyka.pl
[ngg src=”galleries” ids=”448″ display=”basic_thumbnail”]