Kustosz na górze Iglicznej

Fot. Niedziela Świdnicka

Rozmawiamy z Księdzem Wojtkiem Iwanickim który od niedawna jest kustoszem na górze Iglicznej w Sanktuarium Marii Śnieżnej. Bardzo blisko Międzygórza. Chcielibyśmy zapytać jak to jest być w takim miejscu? 

Wielka łaska, dla mnie jest to niesamowita radość bo po pierwsze znam to miejsce, po drugie kocham góry, po trzecie dla mnie zima mogła być cały rok, więc nawet się nie przeraziłem że dekret zaistniał z dniem 1 grudnia gdzie tego śniegu już troszeczkę było. Później spadło troszeczkę więcej, żeby tam wejść czy wyjść trzeba było mieć przy sobie łopatę do odśnieżania bo taką miałem i byłem na to przygotowany, więc warunki zimowe nie są dla mnie straszne a miejsce jest niesamowite, mam niesamowitą radość jak wchodzę do Kościółka, jak znajdę chwilę wolnego czasu żeby wejść, pomodlić się i popatrzeć sobie z bliska na Mateczkę,  to jest radość największa, nie że góry, to jest tylko dodatek, natomiast że w takim wyjątkowym miejscu i z Matką Bożą  przyczyną Naszej radości Marią Śnieżną to jest największa frajda, radocha duchowa.

Ja mam niesamowite doświadczenie z tym Sanktuarium bo moje dziecko bardzo chorowało z powodów jelitowych jak się urodziło i zamówiliśmy intencję właśnie w tym Sanktuarium i dwa dni po odprawionej Eucharystii, oczywiście byliśmy tam z maluszkiem, dolegliwości w dużej mierze ustały więc Maryja wyprosiła te łaski dla Nas i głęboko w to wierzymy, dlatego też dodatkowo mam radość z tej rozmowy z Księdzem, że możemy o tym  sanktuarium troszeczkę powiedzieć z innym.

Zaczął ksiądz niesamowicie działać z lokalną społecznością prawda? Owocem był ten orszak który był przepiękny i dużo ludzi się zaangażowało. Mógłby Ksiądz o tym trochę opowiedzieć

No wydarzenie wyjątkowe w ogóle orszak sam w sobie barwny, świadectwo wiary, możliwość pośpiewania kolęd, zgromadzenie się wokół fajnej idei. Tak naprawdę dużo nie trzeba było robić, bo nawet nia miałem czasu na to, bo trzeba było się rozpakować, coś tam pomalować, przygotować kościół na święta, i tak dalej, a zgromadziło się dużo ludzi którzy z chęcią i radością gdzieś tam ogarnęli a Ja tylko kropeczkę nad  i,czyli formalności musiałem podpisywać, więc samobieżnie jakby  wszystko poszło a piękne owoce tego wszystkiego,bo dużo ludzi, radość niesamowita, no i orszak w naszej diecezji na najwyższym poziomie, oczywiście nad poziomem morza 🙂 

Obserwowaliśmy i rzeczywiście nawet przez chwilę miałam taką zazdrość że nie mogę pojechać bo moje maluchy musiałabym dźwigać na plecach ale rzeczywiście bacznie obserwowaliśmy co się u Was działo i rzeczywiście jesteśmy zachwyceni ale dochodzą Nas plotki że planujecie kolejne ciekawe rzeczy?

Tak.. Nie wiem Ja nie żyje plotkami, więc nie wiem o co chodzi 😉

To może ksiądz je podważy!

Jakaś perspektywa działania jest, nawet wczoraj byłem u Ks. Biskupa, bo zbliża się w 2023 czterdziesta rocznica koronacji figurki więc chcemy zrobić taką nowennę dziewięcio- miesięczną, zaczynając bodajże chyba w październiku jak dobrze liczę, tego roku, grupami jakimiś, końcami  miesiąca spotykać się z jakąś konferencją, z  adoracją, modlitwą żeby dobrze przeżyć tą koronacje. Na pewno wiosna, lato pokaże dużo i będzie możliwość zrealizowania jeszcze fajniejszych rzeczy dla grup, nie grup, bo jakieś takie duże parcie jest na to miejsce, no bombonierka Sudetów, więc rozkosz słodyczy duchowej jest jak najbardziej wskazana Nawet z danych statystycznych z poprzednich lat wynika że full ludzi tam przyjeżdża, a odkrywają też Dolny Śląsk, Kotlinę Kłodzka, jako taką ciekawostkę więc tych turystów na pewno jest dużo i trzeba ich ogarnąć bo tak mam w dekrecie, że mam ogarnąć pielgrzymów więc postaram się  ogarnąć 🙂

Jak ksiądz dostał dekret to były rozmowy, o cudownie ksiądz Wojtek będzie na górze Iglicznej i jedna z pań z którą rozmawiałam gdzieś tam w diecezji, w kurii, powiedziała że tam pewnie teraz będzie młodzież, czy ksiądz myśli że tam będzie teraz więcej młodych ludzi? Dzięki temu że ksiądz tam trafił? Ma ksiądz plany w tym kierunku?

Nie Wiem czy ktoś mnie traktuje jak lep do much 😉 No chciałbym, chciałbym żeby to miejsce żyło, sam pamiętam że byłem tam jako ministrant ,jeden z księży, nasz opiekun, wyciągnął nas tam i mile to wspominam, więc jak najbardziej chciałbym aby to miejsce żyło taką młodością, ale nie tylko z młodymi ludźmi gdzieś się tam gromadzić bo to jest miejsce dla każdego, fajnie by było, żeby młodzież była, tym bardziej że pracując na parafiach jednej, drugiej trzeciej, zawsze z tą młodzieżą jakiś tam kontakt był, z ministrantami, młodzieżą, oni zawsze byli.

Czy sanktuarium ma parafię? Czy parafia jest w Międzygórzu a, sanktuarium jest odrębną jednostką?

Sanktuarium jest odrębną jednostką. Ja nie mam statusu proboszcza, więc ogłoszeń proboszczowych nie mogę mówić ,natomiast działam jako rektorat, więc jestem kustoszem rektorem, nie mam tytułu proboszcza, natomiast parafian jako parafian nie mam takich, oczywiście moi najbliżsi sąsiedzi, Pan Rysiu i Pani Agnieszka, przesympatyczni ludzie ze schroniska, to można powiedzieć jedyni moi parafianie.

Bo jesteście za miedzą tak naprawdę, schronisko jest tuż tuż obok Sanktuarium.

Dokładnie

Czy może Ksiądz liczyć na ich pomoc?

Jak najbardziej, jesteśmy po rozmowach, jesteśmy po opłatku, więc jak najbardziej jest jakaś życzliwość i wzajemna pomoc, w jedną i drugą stronę

Czyli ma ksiądz cudowne miejsce na ziemi?

Zapraszam zobaczyć

Przyjedziemy na pewno!

Złośliwi mówią widoki ładne perspektyw żadnych

Ja myślę że perspektywy są ogromne!

Ja też tak myślę. 

To chyba leży po stronie tego żeby teraz pokazać Maryję jako najważniejszy punkt tego miejsca i tą duchowość która jest tam niesamowita, to samo wejście do tego sanktuarium naprawdę robi wrażenie. Widoki widokami ale tak jak mówię Maryja w centrum tego ołtarza naprawdę jest…

Dokładnie, kto tak mówi niech idzie do okulisty 😉

Zapraszam jak najbardziej, czujcie się tam jak u siebie, kawę, herbatę i ciasto zawsze przygotuję dla Was.

Cudownie, to możemy jeszcze tylko powiedzieć że codziennie na górze Iglicznej o 12.00 jest odprawiana Eucharystia, z niedzielą włącznie? Mamy dodatkową czy tylko ta jedna o 12.00?

W sobotę i niedzielę i uroczystości, jest dodatkowa Msza św.więc są o 12.00 i 16.00

Zapraszamy na te Eucharystie. Czy nadal mozna online zamawiać u księdza intencję?

Można, przez Internet i telefonicznie, e-mailem, jest nowa strona już Sanktuarium, na dniach będzie to połączone z Facebookiem, więc jak najbardziej zapraszam.

 

 

Foto głowne: https://sebastian777.flog.pl/wpis/10469293/sanktuarium-maria-sniezna

Nasi partnerzy