Konkurs Oli Wróblewskiej

Za nami konkurs recytatorski im. Oli Wróblewskiej którego organizatorem jest Fundacja „Katolicka Inicjatywa Berit” w ramach realizowanego projektu pn. „W hołdzie bohaterom” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030

Nasi laureaci:

Kategoria  klas I-III

  1. Łucja Olczak
  2. Wiktoria Paraniak
  3. Laura Styrbicka

Kategoria klas IV-VI

  1. Antonina Sikora
  2. Karina Solarz
  3. Nazarii Maksymiv

Kategoria klas VII-VIII

  1. Aleksandra Harasimowicz
  2. Lena Stępień
  3. Zuzanna Kucia

Nagrodę specjalną, rower ufundowany przez rodzinę Pani Oli Wróblewskiej otrzymała Antonina Sikora

Kim była Ola Wróblewska

Konkurs odbywa się jako upamiętnienie Bogumiły Wróblewskiej. Niewielu z recytujących wie, że śp. pani Bogumiła Wróblewska, zwana przez przyjaciół Olą, w 2008 roku została uhonorowana przez Radę Miejską w Głuszycy zaszczytnym tytułem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”. Pani Wróblewska w czasie swojej aktywności zawodowej była cenioną polonistką, wieloletnią dyrektorką Zespołu Szkół w Głuszycy, niezwykłym pedagogiem i znakomitym organizatorem. Bez reszty oddana była sprawom szkoły i swoich uczniów. Wrażliwa na ubóstwo drugiego człowieka, z potrzeby serca aktywnie działała w stowarzyszeniu „Pomoc Dziecku” oraz w zespole „Caritas” przy parafii pw. „Chrystusa Króla” w Głuszycy. Była też prezesem tegoż zespołu. Dostrzegała wokół siebie innych ludzi i ich codzienne problemy, potrafiła i lubiła pomagać. Wszystko, co robiła w swoim życiu, skierowane było na drugiego człowieka. Kochała czytać, uwielbiała poezję. Była osobą o głębokiej wierze, dlatego corocznie organizowany konkurs recytatorski poezji religijno-patriotycznej ma przypominać młodym głuszyczanom o osobie, która niegdyś darzyła swoją ojczyznę, swoje miasto i mieszkających w niej ludzi niezwykłą miłością, miłością do bliźniego. Życie pani Wróblewskiej trafnie podsumowują słowa Janusza Korczaka: „Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał”. 

Wyrażam wielką wdzięczność organizatorom konkursu im Oli Wróblewskiej. Zarówno jej wychowankowie jak i koledzy z pracy przez wiele lat doświadczali jej troski i zaangażowania o dobro uczniów Zespołu Szkół, a także pozostałych dzieci w Głuszycy. Cieszę się że nauczyciele i wychowawcy głuszyckich placówek korzystali z jej wiedzy i doświadczenia. Od początku troszczyła się nie tylko o wychowanie ale także o warunki egzystencjalne. Niejednemu uczniowi pomogła zakupić buty. Dostrzegała potrzeby innych.. Głuszyca po zamknięciu zakładów była biedna. Potrzeb było wiele. Pani Ola zbudowała zespół Caritas przy parafii Chrystusa Króla z pracowników szkół którzy byli blisko dzieci i dobrze znali ich sytuację. Była organizatorem wypoczynku letniego organizowanego przy parafii dla dzieci i młodzieży w całej Głuszycy.

ks. Sławomir Augustynowicz

 

Nasi partnerzy