Ferie zimowe

W tym  tygodniu  rozpoczną się ferie zimowe dla szkół znajdujących się na dolnym śląsku, czyli także dla Naszych dzieci i młodzieży diecezji świdnickiej.

Jest to czas aktywności na zimowiskach i różnych spotkaniach grupowych, specjalnie przygotowanych na odpoczynek od obowiązków szkolnych, ale także dla dorosłych wyjeżdżających ze swoimi pociechami.  Podczas tego okresu od nauki, a także od pracy, powinniśmy doceniać wszystko co nas otacza, całe piękno świata – góry, morza, krajobrazy.

Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku. 

  • Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników. 

Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe. 

  • Kontrola środków transportu 

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

  • Zaplanowane indywidualne wyjazdy

Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

 

 

Dzieciom, młodzieży i wszystkim parafianom diecezji świdnickiej życzymy bezpiecznych, radosnych ferii zimowych, niezapomnianych wrażeń oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

 

  

https://www.gov.pl/

Nasi partnerzy