Jak zdobyć Twierdzę Kłodzko?

  • Napisany przez:

Już za miesiąc spokój kłodzkiego lata rozdarty zostanie przez huk armat, wystrzały z muszkietów, szarże konnicy. Wojska napoleońskie po raz kolejny spróbują zdobyć Twierdzę Kłodzko. I czy tym razem też im się uda. A może, na przekór dziejom, wydarzy się coś niespodziewanego?

O tym jednak będziecie musieli dowiedzieć się sami – odwiedzając w dniach 9-11 sierpnia 2019 r. Twierdzę Kłodzko.

NOCNE ZWIEDZANIE MIASTA I OSTRZAŁ MIASTA Z TWIERDZY
Wieczorem mieszkańcy Kłodzka i turyści będą mieli niezwykłą okazję do poznania na nowo Kłodzka. A to za sprawą organizowanego przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej Nocnego zwiedzania miasta z dreszczykiem „Śladami kłodzkiego architekta Andreasa Ernsta”. Będzie to z pewnością niezapomniana wędrówka po mieście. A tuż po tym zapłonie nocne niebo – artylerzyście przeprowadzą ostrzał Kłodzka.

Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem „Śladami kłodzkiego architekta Andreasa Ernsta”: 9.08.2019 r., godz. 20.00 – Muzeum Ziemi Kłodzkiej

BITWA
To już tradycja, że na przedpolach Twierdzy odbywa się inscenizacja bitwy. Nie zabraknie jej i w tym roku. Na stoki bojowe wróci, dawno u nas nie widziana, kawaleria. Widowiskowe szarże konnicy z pewnością będą robić wrażenie. Zresztą kawalerzyści przygotowali na tę okazję specjalny pokaz.

W bitwie weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów: piechota, artylerzyści, kawaleria.

Bitwa: 10.08.2019 r., godz. 16.00 – park przy ul. Noworudzkiej

POTYCZKI
Nim dojdzie do głównej bitwy, wojska, w mniejszych grupach, zmierzą się ze sobą na starówce miejskiej. Już w południe przy moście św. Jana natknąć się na siebie pruskie i francuskie oddziały. Dojdzie do potyczki. Obrońcy Twierdzy będą wycofywać się do rynku. W innej części miasta, w parku przy ul. Traugutta, patrol wojska pruskiego napotka wroga. Dojdzie do walki…

Potyczki oddziałów: 10.08.2019 r., godz. 12.00 – przy moście św. Jana, rynek, park przy ul. Traugutta

OBÓZ
Po bitwie będzie można zwiedzić obóz wojska-rekonstruktorów stacjonujących w Twierdzy Kłodzko.

KONCERT
Wieczorem na scenie rozstawionej w Twierdzy Kłodzko wystąpi zespół Dikanda. Grupa swoje granie określiła jako „muzykę czterech stron Wschodu” i to mówi o nich wszystko. Wydali już 8 płyt. Zdobywają branżowe nagrody w Polsce i Europie.

Dikanda: 10.08.2019 r., godz. 20.00 – Twierdza Kłodzko

WARSZTATY, ANIMACJE, ZWIEDZANIE
Zabierzemy Państwa w miejsca, które zazwyczaj nie są dostępne. Będziecie mieli okazję zejść na niższe poziomy donjonu. Będą na Was także czekać warsztaty rzemieślnicze (choćby kowalski) i animacje dla najmłodszych. A może znajdą się chętni, którzy będą chcieli przebrać się w stroje z epoki.

JADŁO
Nie zabraknie dobrego jadła i Piwa z Twierdzy Kłodzko.

Więcej informacji na fb Twierdza Kłodzko i Muzeum Ziemi Kłodzkiej

 

 

Nasi partnerzy