Boże Narodzenie to nie dzikie święta…

Środowiska Katolickie Diecezji Świdnickiej nie zgadzają się na sprowadzanie Świąt Bożego Narodzenia do poziomy zwykłego wydarzenia kulturalnego.

W odpowiedzi na kampanię świąteczną miasta Świdnica , środowiska katolickie diecezji świdnickiej wystosowały apel mający uświadomić władzom miasta popełniony nietakt. Treść apelu oraz link do niego załączamy poniżej.

Apel środowisk katolickich diecezji świdnickiej
wobec plakatu „Świdnica – dzikie święta pełne tradycji”

W klimacie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia został opublikowany plakat, którego przekaz w tym szczególnym czasie budzi nasze zaniepokojenie i ból. Wpisuje się on bowiem w cały szereg różnych projektów, które zniekształcają, fałszują i lekceważą właściwe rozumienie tych pełnych tradycji świąt, których treści związane są zawsze z faktem narodzin Jezusa Chrystusa, które – przypominamy – są nie tylko faktem historycznym znajdującym swoje potwierdzenie zarówno w pismach historyków rzymskich i żydowskich, także w literaturze rabinicznej i przekazach antychrześcijańskich komentatorów z czasów nowej religii (Flawiusz, Tacyt, Pliniusz Młodszy i inni).

Dla chrześcijan fakt narodzin Jezusa Chrystusa ma także charakter głęboko duchowy i religijny: nadaje bowiem ostateczny sens życiu człowieka. Święta Bożego Narodzenia przypominają każdego roku tę prawdę, że Bóg stał się człowiekiem czyli wszedł w ludzką historię i zamienił ją w historię zbawienia. Świadomość tej tajemnicy pozwala nam przeżywać ten fakt w duchu radości i nadziei na drogach naszych codziennych trudów i trosk, także na drogach posługiwania innym. Narodzenie Jezusa to przykład jak Bóg ukochał człowieka: zniżył się aż do jego poziomu, wszedł w jego historię, aby człowieka wywyższyć, pomóc mu odkryć jego prawdziwą godność. Dlatego każda forma zniekształcania tych świąt bardzo nas dotyka i boli.

Nadawanie temu Świętu innego charakteru, niereligijnego, jest spłyceniem treści i pozbawieniem go nadprzyrodzoności, która dla nas jest ważna. Jako ludzie wiary nie godzimy się na takie prezentacje. Nie godzimy się także na ośmieszanie naszej wiary. Dla nas jest ona światłem. Jest alternatywą dla świata zapatrzonego w ciemność. Wobec ateizmu czy niewiary świata – nasza wiara jest skarbem, który nie tylko chcemy bronić; jest także siłą, która umożliwia nam tę obronę.

Reprezentując środowisko katolików świeckich żądamy usunięcia z przestrzeni publicznej tego plakatu. Nie godzimy się na takie określanie świąt i niszczenia klimatu, które im towarzyszą.

Podpisali:

Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Świdnickiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Świdnickiej

Fundacja Małżeństwo Rodzina

Ruch Światło-Życie – Domowy Kościół Diecezji Świdnickiej

Odnowa w Duchu Świętym Diecezji Świdnickiej

Civitas Christiana – Oddział w diecezji Świdnickiej

Ludzie Jana Pawła II

Przedstawiciele Parafii Katedralnej

Rycerze Jana Pawła II

Stowarzyszenie wAkcji

 

 

Link  do składania podpisów:

Nasi partnerzy