Ekstremalna Droga Krzyżowa

Życie samo się nie zrobi!

Wielki Post rozpoczęty, a jeśli tak to również i przygotowania do tegorocznego wydania Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, pod hasłem :Życie samo się nie zrobi”.

Czym jest EDK? Podejmiesz wyzwanie (i szansę)? „Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy, bądź przewyższenia. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. To droga do nowego życia.”

Udział w EDK można podzielić na 4 części:

 1. Wyzwanie – w tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko inne mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia.
 2. Droga – drugi etap, wyzwanie podjęte, pierwsze setki metrów, kilka kilometrów już za Tobą. Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jeśli aura sprzyja, nie grzęźniesz w błocie lub kałuży, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz.
 3. Zmaganie – może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, może minąć lub zostać do końca — raczej zostanie. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej.
 4. Spotkanie z Nim – tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem. Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.

Po raz kolejny w diecezji świdnickiej są organizowane Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Jak zawsze w Wałbrzychu, Bielawie, Nowej Rudzie i Głuszycy. Wszystkie te miejscowości mają po kilka tras do wyboru.

 1. Bielawa:
 1. z Bielawy do Barda, trasa św. Józefa, 42km
 2. z Bielawy do Wambierzyc, trasa św. Jakuba, 40km
 3. z Bielawy do Krzeszowa, trasa św. Ignacego, 56km
 4. z Bielawy do Bielawy, trasa św. Rity, 40km
 5. z Bielawy do Bielawy, trasa św. Agnieszki, 20km

Zapisów można dokonywać na edkbielawa.pl. Można także się zaopatrzyć w wiele ciekawych gadżetów, jak kubki termiczne przypinki itd.

 1. Wałbrzych: 
  1. Z Wałbrzycha (Biały Kamień) do Wałbrzycha (Biały Kamień), trasa MB Bolesnej, 43 km
 1. Z Wałbrzych – Krzeszów – Wałbrzych, trasa MB Łaskawej, 38 km
 2. Z Wałbrzycha (Biały Kamień) do Wałbrzycha (Biały Kamień), trasa św. Jerzego, 41 km
 1. Nowa Ruda:
  1. Z Nowa Ruda do Krzeszów – czerwona św. Józefa, 51 km
  2. Z Nowa Ruda do Nowa Ruda – żółta św. Barbary, 38 km
 2. Głuszyca
  1. Z Głuszyca (Chrystus Król) do Głuszyca (św. Józef), trasa św. Józefa, 36 km
  2. Z Głuszyca (Chrystus Król) przez Rogowiec do Głuszyca (św. Józef), trasa Crucem Tuam, trasa 20 km.

Wyrusz w drogę do nowego życia!

Zapisy na oficjalnej stronie EDK
Trasa św. Barbary – żółta – wokół Nowej Rudy:
Trasa św. Józefa – czerwona – do Krzeszowa:

Nasi partnerzy